Свет

Зеленски оплео по Трампу: Није добро обавештен, Украјинци ме воле

Зеленски је одбацио предлог да Украјина испоручи САД минералне ресурсе у замену за помоћ и нагласио да безбедносне гаранције морају бити укључене у сваки споразум
Зеленски оплео по Трампу: Није добро обавештен, Украјинци ме волеGetty © Johannes Simon

Украјина би требало да добије безбедносне гаранције у замену за ретке метале које ће испоручити САД, изјавио је Владимир Зеленски у интервјуу за турски телевизијски канал "Си-ен-ен Турк".

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је 3. фебруара да САД очекују од Украјине да обезбеди гаранције за снабдевање америчке привреде ретким металима у замену за финансијску и војну помоћ коју јој пружа Вашингтон. Лист "Вашингтон пост", позивајући се на чланове Конгреса, известио је 14. фебруара да су му амерички званичници на састанку са Зеленским у Минхену понудили да потпише документ којим ће се на САД пренети права на 50 одсто још украјинских минералних ресурса који тек треба да се ваде.

"У овом пројекту није било никаквих гаранција безбедности. Зато без безбедносних гаранција неће бити фер. Рекао сам: 'Овај документ није спреман, нећемо га потписати'. Увек сам отворен да ви улажете у нашу земљу, у наше природне ресурсе. Сигуран сам да наше друштво то подржава, да то подржава наш парламент. Али ако желимо нешто да дамо, морамо да добијемо нешто заузврат. Мислим да је то поштено. Ако не можемо ово да заштитимо, о чему онда причамо? Управо о томе и говоримо", изјавио је Зеленски.

На питање шта би представљало најбоље безбедносне гаранције за Украјину, Зеленски је одговорио како је "НАТО најјача гаранција".

Истакао је да му нису неопходне америчке трупе са системима противваздухопловне одбране, јер Украјина "има своје људе који могу да управљају тим системима". Међутим, надовезао се на то питањем да ли Украјина уопште "може добити лиценце за производњу пројектила или делова за Патриот системе".

Додао је да један неименовани град тренутно има проблеме са противваздухопловном одбраном јер му је понестало ракета.

Осим тога, он је одговорио на изјаве Доналда Трампа, укључујући његов захтев за одржавање избора у Украјини.

"Никада не коментаришем рејтинге популарности, посебно не своје или рејтинге других лидера", рекао је Зеленски, нагласивши како му, према последњој анкети, верује 58 одсто Украјинаца, те да стога тренутно не би нико могао да заузме његово место председника државе.

Оштро је одговорио на изјаве Доналда Трампа о анкетама јавног мњења, скренувши пажњу на то како је само један одсто Украјинаца за то да Украјина направи све уступке Русији.

Јасно је ставио до знања да је Русија "крива страна" и да је немогуће "опрати је као новац" или "испрати" њену одговорност за избијање рата.

"Можда мислите да се све може решити договорима. То је немогуће. Нико у Украјини не верује Путину. Потребне су нам јасне безбедносне гаранције", нагласио је Зеленски.

Директно је позвао Кита Келога, Трамповог саветника за националну безбедност, да лично види последице рата у Украјини.

"Нека Келог то види данас… нека прошета по Кијеву и другим градовима. Недостаје 20, 30 одсто престонице, јер је уништено", рекао је Зеленски.

Зеленски изазива Келога да разговара са Украјинцима и сазна њихово мишљење о Трамповим изјавама и "да ли верују свом председнику или Путину".

"Важно је само изаћи и разговарати са народом. Нека сам изабере куда ће ићи. Он овде има свог амбасадора. Важно је да сам види шта се дешава. А онда сам спреман да одем с њим на фронт. Ићи ћемо, нека разговара са војницима", поручио је Зеленски.

Зеленски је изјавио и како је његова земља "много јача него на почетку сукоба", одбацујући наративе о "неуспеху Украјине да се одупре, Русима који освајају све и представљају снажну војску".

"Сада смо много отпорнији, и то нам гарантује способност да достојанствено разговарамо – као једнаки, са партнерима, савезницима или без њих", изјавио је Зеленски, истичући и да је Украјина сада самосталнија јер "производи 30 одсто свега што им је потребно".

Оспорио је тврдње поново изабраног америчког председника Доналда Трампа како су Сједињене Државе дале Украјини 500 милијарди долара, као и идеју да Кијев треба да "врати" ту помоћ кроз споразум о експлоатацији минералних ресурса. "То није озбиљан разговор", поручио је Зеленски, додавши да је спреман да ради "на озбиљном документу" ако он садржи безбедносне гаранције.

"У реду, хајде да направимо договор. Хајде да поделимо (ресурсе), у зависности од инвестиција… али нама су потребне безбедносне гаранције", нагласио је Зеленски.

Напоменуо је да спреман да амерички предлог учини јавним, али да не верује да би то помогло њиховим билатералним односима.

"Овај документ није спреман. Он је ван мојих овлашћења, ван устава и закона Украјине. Нешто (у њему) је под јурисдикцијом закона државе Њујорк. Али, што је најважније, у њему нема ни речи о безбедносним гаранцијама", рекао је Зеленски.

Зеленски је нагласио како сви желе победу - и Трамп, и Украјина, и савезници - али да тренутна ситуација није јасна. "Хајде да ставимо проценте на папир - то је био мој предлог. Али ја штитим Украјину. Не могу је продати. Не могу продати нашу државу", истакао је он.

Говорећи о безбедносним гаранцијама, Зеленски је признао да је њихово постизање ван НАТО-а компликовано, јер "немамо много постојећих формата за безбедносне гаранције, нити времена да изградимо нешто ново". Зато сматра да је НАТО "природни гарант било ког договора" и да би чланство у Алијанси осигурало стабилност Украјини.

"Разумем да сваки пут када поменем НАТО, неки не желе да чак ни изговоримо ту реч, али то је реалност у којој се налазимо", рекао је Зеленски.

Осврнуо се и на однос с Москвом, нагласивши да Украјина "не игра игре, нема тајних договора, говори оно што мисли, без обзира на то да ли Руси слушају или не".

Сматра да се безбедносне гаранције могу постићи или кроз НАТО, или кроз јачање украјинске војске уз финансирање, снабдевање оружјем и јачањем противваздушне одбране.

Поред тога, критиковао је "велику количину дезинформација које долазе из Русије“, истакнувши да се те информације шире и у САД.

"Нажалост, председник Трамп, уз све дужно поштовање према њему као лидеру нације коју веома ценимо… живи у овом мехуру дезинформација", изјавио је Зеленски.

Додао је да ће размотрити прикупљање више података о поверењу у кључне светске лидере како би се супротставио дезинформацијима које стижу из Русије, нагласивши како је "све ово веома забрињавајуће", јер се чини како би се ослабила Украјина.

Упозорио је и да у "круг дезинформација око председника Трампа" спадају и представници повезани са мађарском и словачком владом.

Осврнуо се и на преговоре у Ријаду, упутивши критике представницима Сједињених Држава због тога што су "руску инвазију Украјине" називали "конфликтом", а не "ратом који Путин води против нас". Сличан проблем појавио се и са претходном америчком администрацијом, када је морао да се "бори" против званичног документа који је "рат описивао као 'конфликт'", јер то ублажава стање у ком се Украјина налази.

Зеленски је, између осталог, замерио Трампу то што је изјавио како већина подршке Украјини долази из САД, јер то није у складу са "правим чињеницама".

Он је оптужио Сједињене Државе да су помогле Русији да изађе из међународне изолације, иако је, како тврди, та наводна изолација била потпуно оправдана.

Коментаришући недавне дипломатске разговоре, Зеленски је оценио да они нису били позитивни за Украјину. "Оно што раде је да извлаче Путина из изолације, а Руси су задовољни јер је фокус разговора на њима", рекао је, додавши да Русија покушава да се "прикаже као жртва, што је нешто ново".

Истакао је да је Украјина послала "снажну поруку Европи" током састанака са европским лидерима, а најавио је и нове разговоре, укључујући посету Великој Британији "у наредних неколико недеља". Главна тема тих разговора биће "шта је Европа спремна да уради како би помогла Украјини у случају смањења помоћи из САД или других промена", при чему Украјина рачуна на "јединствен став савезника у Европи".

Најавио је да ће 24. фебруара, на годишњицу почетка рата пуних размера, бити одржан хибридни састанак.

Такође је коментарисао своје недавне разговоре са Уједињеним Арапским Емиратима и Турском, сугеришући да би Анкара потенцијално могла да пружи безбедносне гаранције Украјини.

image