Свет

"Дан увече" о мировним преговорима у Ријаду: Ко су највећи губитници?

Новинар Небојша Малић истиче да су рукавице скинуте тек данас и то након изјаве Владимира Зеленског да Доналд Трамп није добро обавештен, тек сада је амерички председник отворено рекао шта мисли о Украјини и о Зеленском лично
"Дан увече" о мировним преговорима у Ријаду: Ко су највећи губитници?© Принтскрин

Састанак руског и америчког државног врха у Ријаду главна је геополитичка тема данас. На њему није било представника Украјине - имали су три године да преговарају поручио је амерички председник Доналд Трамп. А ово је само једна од оштрих критика које је упутио на рачун, како је рекао, просечног комичара и диктатора Владимира Зеленског чији интерес не представља "мир већ искључиво новац".

Који временски период нас дели од прекида ратних дејстава у Украјини, под којим околностима ће доћи до примирја, како ће након њих изгледати Русија а како Украјина, где је Европа у целој овој причи и да ли је Америка схватила да су уступци Русији ипак неопходни да би се завршио разговарали су вечерас у емисији "Дан увече" на РТ Балкан новинар Небојша Малић и дипломата Бранко Бранковић.

Почели смо да се удаљавамо са ивице пропасти докле нас је довела Бајденова администрација, поручио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров услед прве рунде руско-америчких преговора у Ријаду, док је Бела кућа ово описала као "монументалан" корак ка постизању мира у Украјини.

Коментатори примећују да је састанак у Ријаду дао резултате какви нису виђени још од времена хладног рата — односно, да се Вашингтон сложио да ће убудуће узимати руске интересе у обзир, што је открио члан руског преговарачког тима и помоћник Владимира Путина, Јуриј Ушаков. Стејт департмент је саопштио да ће две стране успоставити механизам за консултацију зарад отклањања спорова у билатералним односима.

Новинар Небојша Малић истиче да су рукавице скинуте тек данас и то након изјаве Зеленског да Трамп није добро обавештен, и да је тек сада амерички председник отворено рекао шта мисли о Украјини и о Зеленском лично.

Према речима Малића, све што је Трамп сасуо у лице Зеленском није дипломатски речено али, како истиче, то је стил новог америчког председника.

"Од овога нема опоравка. Зеленски треба да обрати пажњу јер мислим да је његовом политичком животу одзвонило", каже Малић и наглашава да и "када би се сутра одржали избори у Украјини, на њима би победио било ко осим Зеленског".

Он је навео да Зеленски одбија да организује изборе, јер је то "забрањено уставом".

"Уставом је забрањено и да Зеленски након истека мандата буде на челу Украјине, али ником ништа. Шта су закони кад је он умислио да је неки витезу на белом коњу којег треба да подржава цео свет. Као што видимо, прво то није цео свет, друго није ни само Европа, а поготову сад није Америка", истиче Малић.

Опстанак ЕУ и НАТО под знаком питања

Коментаришући Трампове наводе да  је Зеленски диктатор и то онај кога интересује искључиво новац и кога не занима мир, као и да је у рат Украјина ушла без могућности да у њему победи, дипломата Бранко Бранковић истиче да је Запад ипак веровао да ће Украјина победити и подсећа да је бивша немачка канцеларка Ангела Меркел признала да су Мински споразуми потписани да би се добило на времену и да би се Украјина наоружала.

"Сви на Западу су рачунали на унутрашње непријатеље Путина, јер су очигледно уложили велике паре,  мислећи да то што има у Москви има неку велику снагу, али снаге нема нити је било у тој мери да би у заједничком укарајинско-унутрашњем сукобу могли да скину Путина",  каже Бранковић и додаје да је ту и идеја да "распарчају Русију".

Према његовим речима, то је "једна сулуда идеја која не држи воду, ни војно, а ни како год хоћете".

"Знате да  Кина и Русија од 1945. године нису биле у овако добрим односима, а први пут се јавља и БРИКС, према томе, да ли би Кина тек тако пустила да се распарча Русија, да нуклеарне снаге НАТО-а или Америке дођу на границу? Наравно да не",  истиче Бранковић.

Он је додао да га чуди погрешна процена, јер, како каже, обавештајци на Западу и људи који се баве политиком нису незналице, али наводи да не зна чиме су се руководили кад су могли да дођу до закључка да наоружају Украјину која ће да крене на Русију.

"Русија има паметну обавештајну службу, која је прокљувила шта и како се ради, па ово што су они урадили, према мени, није агресија већ то је такозвани Pre-emptive attack, напад када знам да ћете ви мене да нападнете, па ћу ја да нападнем тебе да те спречим у томе", појашњава дипломата и додавши да је за то било много основа.

Наводи неиспуњење споразума из Минска, око осам милина Руса који живе у Донбасу и у делу који је сада Русија, а према његовим речима, "знамо и шта је Азов радио и како су се понашали, према томе то је била основа да је Русија могла с правом да крене у Pre-emptive attack".

Он је оценио да је "кад се све сабере, ово такав промашај Запада, у вези са светском стратегијом, са светским поимањем онога шта се догађа, и онога шта ће се убудуће дешавати на кугли земаљској, са аспекта и економије и права и политике".

"Поред Украјине Западна Европа је највећи губитник", истиче Бранковић и додаје да је увођење санкција била "безнадежна ствар", која је довела до тога да европске владе падају "као крушке".

Бранковић је рекао да је економска ситуација у Европи таква да је и Европска унија под великим знаком питања, као и НАТО, који је како сматра , у много горој позицији.

image