Већ после првог телефонског разговора председника Путина и Трампа, дугог сат и по, свет се значајно променио. У уторак су се у Ријаду састале две делегације – руска и америчка, предвођене искусним дипломатом, шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом и новоименованим америчким министром спољних послова Марком Рубијом.
За почетак, после одласка Џозефа Бајдена, свету више не прети нуклеарни рат између две суперсиле. После првих контаката, Трамп је изјавио: "Најпре желим да људи више не гину", и додао да су украјинске власти одговорне за овај сукоб, јер Кијев пре три године није хтео могао да склопи договор, којим би избегао руску Специјалну војну операцију.
Понашање Украјине било је у свему разочаравајуће, додао је амерички председник, подсећајући да је "Русија способна да врло брзо уништи 100 одсто украјинских градова, укључујући и Кијев, али да не жели то да учини". Зато је кијевска хунта искључена из ових разговора. Украјини су, нагласио је Трамп, неопходни избори.
Разговори између Русије и САД ће, нема сумње, бити и дуги и тешки. У овом тренутку није могуће предвидети њихов крајњи исход. За сада је само јасно је да ће ове две силе одлучивати о судбини европског континента, чији је део и Украјина.
А то је управо оно чега су се плашили европски русофоби и глобалисти, следбеници пораженог Бајдена, који су тренутно на власти у Европској унији. Они су се окупили у Паризу, како би одлучили шта ће даље чинити како би се рат у Украјини наставио. Без било каквог видљивог резултата.
Пацов је сатеран у ћошак
Како предвиђа заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев, Зеленски ће убудуће користити сва средства, укључујући и оружје за масовно уништење, попут "прљавих бомби" и гранатирања украјинских цивила, како би спречио решавање украјинског сукоба.
"Рат до последњег Украјинца" треба наставити по сваку цену зато што је он хунти у Кијеву пунио џепове и омогућавао им прилично лагодан живот од такозване западне помоћи. Додуше, на лешевима Украјинаца.
"Пацов је сатеран у ћошак", додао је Медведев на друштвеној мрежи ВКонтакте: "Његово понашање може бити потпуно непредвидиво. Грозничаво јури, крештаво цвили и, по правилу, у таквим случајевима, на крају крене у противнапад."
Медведев је закључио да од "успаниченог глодара може се очекивати било каква провокација".
Сузе председника Минхенске конференције
У најновијем интервјуу за Радио Спутњик, почетак руско-америчког дијалога коментарисао је руски филозоф и геополитичар Александар Дугин, који је рекао да сматра да је "садашња фаза руско-америчких односа, под новом Трамповом администрацијом, догађај без преседана".
Како је приметио Дугин, радикална промена идеолошке позиције САД отвара огромне могућности за дијалог.
Уосталом, под Трампом, сви основни принципи идеологије Колективног запада су радикално промењени. То више није онај Запад који смо раније познавали. Сви принципи Запада окренути су на главу. Рецимо, космополитизам је уступио место (америчком) патриотизму, враћена су два пола, мушки и женски, а идеју политичке коректности заменило је право да говорите оно што заиста мислите.
Коначно, како примећује руски мислилац, такозване трансродне особе се отпуштају из војске. "Трамп је", тврди Дугин, "променио идеологију у Америци у њену сушту супротност".
Управо то је створило предуслове за сусрет Путина и Трампа. Очигледно је да Трамп није заинтересован за наставак рата са Русијом на територији Украјине, а још мање за нуклеарну апокалипсу. Отуда извесно "отопљавање" руско-америчких односа, односно, идеја о почетку преговора, што подсећа на крај Кубанске кризе.
"Где је ту Европска унија", завапио је немачки канцелар Олаф Шолц, али он је премијер "у одласку", са којим је одбио да разговара и потпредседник САД Џеј Ди Венс. Шолц се, преко ноћи, претворио у небитну фигуру.
Један од најважнијих резултата разговора је тај што је токсична хунта у Кијеву, као и режими који још владају у Европској унији, сасвим искључена из преговора.
"Није случајно што се о овом састанку у Ријаду већ говори као о новој Јалти, или новом Рејкјавику. Горбачов је на састанку у Рејкјавику фактички издао суверенитет Совјетског Савеза у корист Запада. Насупрот томе, Путин је нека врста анти-Горбачова – он јача руски суверенитет, потврђује независност Русије и чини је 'поново великом'", додаје Дугин.
Међутим, остају и многе препреке – најважније је то што Трамп жели да задржи улогу САД као "светског лидера" и "силе број један". Због тога, додаје руски мислилац, он може да понуди услове који ће њему изгледати добронамерни, а Русији увредљиви и непријатни.
Чак и ако комуницира са представником друге суверене цивилизације, која, уз то, поседује нуклеарно оружје, Трамп неће моћи да га доживљава као потпуно равноправног партнера. У томе лежи проблем.
У сваком случају, сматра Дугин, Трамп се много боље односи према Путину него према европским лидерима: "Оба лидера, и Путин и Трамп, реалисти су у међународним односима."
А реализам је основа за било какве преговоре. Уосталом, без постизања мира у Украјини не може бити говора ни о препороду Америке.
Треба се ослонити, закључује руски филозоф, на мудрост, храброст и вољу руског председника, као и на његово дубоко разумевање међународне политике.
"Путин је искусан и самоуверен суверени владар", додао је Дугин.
Сузе председавајућег Минхенске конференције о безбедности Кристофа Хојзгена, који је бризнуо у плач и није успео да заврши свој говор, говоре много.
Зашто је Кристоф Хојзген плакао? Није могао да заврши свој говор, јер се срушио свет који су глобалисти градили деценијама. "Са њима је завршено", закључује Дугин.
Следеће које би могле да заплачу су председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, или шефица европске дипломатије Каја Калас.