Свет

Сенатори предлажу повлачење САД из УН: Платформа за тиранине

Републикански сенатори покренули су иницијативу да се САД повуче из Уједињених нација, јер организација не промовише америчке интересе, преноси "Фокс њуз"
Сенатори предлажу повлачење САД из УН: Платформа за тиранинеGetty © Michael M. Santiago/

Сенатори републиканци предложили су нацрт закона о потпуном иступању САД из Уједињених нација, наводи се у тексту који је објавио један од аутора предлога Мајк Ли.

"Председник ће у потпуности опозвати чланство Сједињених Држава у Уједињеним нацијама и у свим органима, специјализованим агенцијама, комисијама или другим телима која су формално повезана са Уједињеним нацијама", наводи се у тексту.

Предлог закона подразумева укидање финансирања УН и њених агенција, повлачење из споразума о седишту у Њујорку, одбијање земље да учествује у мировним мисијама организације и забрана поновног уласка у организацију без одобрења Сената.

Сенатор Мајк Ли изјавио је да ће Конгрес размотрити иницијативу за повлачење Сједињених Држава из УН и престанак финансирања организације.

Како рекао за ТВ канал "Фокс њуз", УН троше новац на подривање интереса Вашингтона.

"УН су постале платформа за тиранине и место за напад на Америку и њене савезнике. Морамо да престанемо да плаћамо за то", рекао је он.

Ли је такође довео у питање шта су заправо УН постигле током година, јер упркос свом новцу и раду, нису успеле да спрече оружане сукобе, кршење људских права и пандемије.

Такође, медији су данас известили да је Трампова администрација обуставила учешће америчких научника у кључним проценама климатских промена у УН, изјавила су два извора која имају сазнања о томе, преноси Ројтерс.

Наредба о прекиду рада утиче на чланове особља америчког Програма за истраживање глобалних промена и Националне управе за океане и атмосферу који раде са кључном радном групом Међувладиног панела за климатске промене.

То значи да САД неће присуствовати великом пленарном састанку Међувладиног панела о климатским променама у Хангџоуу (IPCC), у Кини, следеће недеље, да би планирали седму глобалну процену климе, рекао је један од извора.

Бела кућа је одбила да прокоментарише ова сазнања, а Стејт департмент није одговорио на захтев да пружи коментар.

"Моћ IPCC-a је да владе, предузећа и глобалне институције могу да раде на основу заједничких закључака. То што су САД потпуно уклоњене из тог процеса је забрињавајуће", рекла је Делта Мернер из Уније забринутих научника. Док ће амерички научници бити присутни и наставити да раде на истраживању климе које користи IPCC, осетиће се одсуство САД у IPCC процесу, наводи агенција.

Очекује се да ће се на састанку у Хангџоу од 24. до 28. фебруара усвојити неколико кључних одлука које ће обликовати исходе следећих процена климе, укључујући око улоге уклањања угљеника и технологију сакупљања ЦО2 из индустријских емисија или из атмосфере и његово складиштење како би се смањио утицај на климатске промене. Кинеско министарство спољних послова саопштило је јуче да није упознато са повлачењем америчких учесника.

image