САД и њихови савезници мораће се да се позабаве санкцијама које су наметнуте Русији, како би постигли "трајно и одрживо" решење за сукоб у Украјини, изјавио је у уторак у Ријаду амерички државни секретар Марко Рубио.
Вашингтон је заинтересован за развој економских односа са Москвом када се непријатељства окончају, додао је он.
Две стране разговарале су о сукобу у Украјини и низу других питања, укључујући обнову дипломатских контаката. Обе делегације оцениле су овај састанак као "конструктиван и позитиван".
Али, најважнија ствар која тек предстоји, примећује руски геополитичар и мислилац Александар Дугин на сајту "Геополитика", јесте договор двојице светских лидера и представника великих нуклеарних сила, Путина и Трампа, о архитектури будућег светског поретка.
У САД се, наставља Дугин, недавно догодила дубока идеолошка револуција, чији је значај тешко преценити: "Трамп и његов тим, такозвани трамписти, имају потпуно другачији поглед на судбину човечанства, сасвим другачије погледе на Запад и на Исток, на пријатеље и непријатеље, него Бајденова администрација, а пре тога Обама, Џорџ Буш, Клинтон..."
Током последњих деценија, у Америци је доминирао другачији, глобалистички и либерални идеолошки модел. Један од његових главних идеолога био је русофобични амерички стратег Згигњев Бжежински, пореклом Пољак, што није без значаја, који је сматрао да је време националних држава прошло и да ће их заменити велике мултинационалне корпорације, чиме ће, наводно, отпочети нова, "технотронска ера".
Укратко, према глобалистичком моделу, националне државе су морале да буду укинуте, а свет уједињен, под вођством светске владе. То се није десило. У свету се појавио глобални отпор према овим идејама, а отпор је нарастао и у самој Америци. Коначно, додаје Дугин, "појавио се Трамп, који је укинуо либерални глобализам".
Управо је глобализам, рукама својих "посредника", а то је нацистичка хунта у Кијеву, изазвао рат Русије са глобалистичким Колективним западом у Украјини.
О чему ће разговарати Путин и Трамп у Ријаду
Трамп, наставља руски мислилац, представља сасвим другачију, директно супротну идеологију либерализму и глобализму: "Он није либерал, већ постлиберални или нелиберални националиста, присталица Америке као суверене државе. И не дели заједничке ставове са онима који су владали пре њега."
Трамп, током свог првог мандата, није био у стању да инсистира на сопственој агенди. Поразили су га моћнији од њега. Америчка "дубока држава" је изабрала Бајдена. Али, Бајден је представљао слепу улицу. Он није успео да "изгради све, само боље" – Бајден није успео ни у чему. Потом се "дубока држава" поново окренула Трампу.
Сада се Трамп, наставља Дугин, припремио и дошао на власт са истомишљеницима, са веома сложним и идеолошки профилисаним тимом, који је за кратко време успео да уради оно што понекад читави народи не остваре ни за један век.
"А то су заиста огромне промене, о којима треба да разговарају Путин и Трамп", примећује руски мислилац.
Да ли ће Трамп наставити рат против Русије, пита се Дугин. Он више нема разлога за то, јер је његов претходник Бајден учинио све што је могао да порази Русију и, на концу, изгубио. Нису мање важна ни остала питања: Шта Трамп мисли о Европи, Кини, Блиском истоку, југоисточној Азији, Африци, Латинској Америци...
"Све то је битно, јер ми као велика сила имамо свој поглед на сва та питања", истиче руски мислилац.
О томе би требало да Путин и Трамп разговарају у Саудијској Арабији. О подударностима и разликама између светског поретка који жели да изгради Путин и, са друге стране, Трамп.
Шта ће бити са Украјином?
То ће бити разговор о свету мултиполарности, који управо настаје пред нашим очима. Уосталом, крајем јануара, нови амерички државни секретар Марко Рубио је већ признао да се свет неповратно променио: "Није нормално да свет има само једну, униполарну силу, то је патолошка појава. То је производ краја Хладног рата, а сада смо у позицији да се вратимо у мултиполарност са неколико великих сила у различитим деловима света."
И то је било признање после кога су постали могући разговори двојице председника.
"Тек након што се дефинишу и разјасне контуре светског поретка између представника две велике силе, разговор може да се окрене Украјини", наглашава Дугин.
Трамп је, подсетимо, већ признао у интервјуу за Би-Би-Си да Русија држи све "адуте у рукама, јер је заузела много територија". Руси сада, по његовом мишљењу, искрено желе крај рата. Трамп је шефа кијевске хунте Зеленског већ назвао "диктатором". И сада је тренутак да се у Украјини, додао је, одрже избори.
Блиски сарадник Трампа Илон Маск сложио се са мишљењем корисника друштвене мреже Икс, о неспремности Зеленског да преговара са Русијом. Другим речима: Зеленски не жели мир, он жели само новац. Потом је уследила и оптужба Маска за убиство Гонзало Лире против Зеленског: "Зеленски је убио америчког новинара!"
Гонзало Лира, амерички филмски редатељ и критичар Зеленског режима, умро је у затвору, у јануару2024, под неразјашњеним околностима. Украјинске власти су тврдиле да је Лира ширио "руску пропаганду".
Ипак, према речима самог Лире, његов једини "злочин" био је критика Запада и Кијева: "Мој грех је био откривање како прокси режим у Кијеву уништава Украјину."
Присуствујемо занимљивим временима, у смислу старокинеске клетве: "Дабогда живео у занимљивим временима". Тек након што Путин и Трамп дефинишу обрисе архитектуре новог светског поретка, који неће подсећати на оно што је заступао његов претходник Бајден, у мировни процес могу бити укључени и истински представници Украјине.
Јасно је да за Зеленског ту нема места. Ту, за сада, нема шта да тражи ни Европска унија, барем не онаква каква је сада. Можда, тек после избора, који ће сигурно променити геополитички пејзаж Европе.
Како ће изгледати свет после "историјског састанка" Путина и Трампа?
Суштина је у (гео)економији. Окончање сукоба у Украјини може да отвори невиђене прилике за економску сарадњу Москве и Вашингтона, изјавио је Трампов државни секретар Рубио. А те прилике су, додао је, "јединствене и могуће, историјске".