Геополитички одјеци из Ријада: Европске земље да се пробуде и побољшају односе са Кином

Џефри Сакс тврди да су односи Кине и Европе изузетно важни и да могу донети огромну корист обема странама. Кинези Бриселу указују да су Кина и Европска унија партнери, а не ривали

Лист "Чајна дејли" са великом пажњом је испратио геополитичке потезе на релацији Москва–Вашингтон виа Ријад. Објавио је неку врсту анкете или прегледа ставова, у оквиру чега су угледни експерти и званичници истакли да европске земље треба да се пробуде и побољшају своје односе са Кином, како би искористиле огромну шансу која се указала, а која би пољуљане односе на релацији Брисел–Пекинг вратила на поље обостране користи.

Европска унија (ЕУ) је до сада слепо следила спољну политику Сједињених Америчких Држава (САД) која јој се вишеструко обила о главу, пре свега у економском и политичком смислу.

Читајући изјаве експерата и званичника објављене у "Чајна дејлију", напросто се намеће слика евроазијског простора који полако почиње да се форматизује у својој природној конфигурацији сарадње различитих цивилизација, култура и економија.

Џефри Сакс: Европа да се пробуди...

Џефри Сакс, познати амерички економиста и професор Универзитета Колумбија, рекао је за "Чајна дејли" да су односи Кине и Европе изузетно важни и да могу донети огромну корист обема странама.

Како истиче Џефри Сакс, Европа треба да се пробуди и не треба да има само америчку спољнополитичку стратегију – већ своју сопствену.

"Надам се да ће долазак Трампове администрације подарити Европи спознају: потребна нам је независна, поштована спољна политика, а то би значило добре односе са Кином – трговину, инвестиције, партнерство у оквиру 'Глобалне капије' (Global Gateway) и иницијативе 'Појас и пут'", дословно је навео лист "Чајна дејли".

Сакс, који је био специјални саветник неколико генералних секретара Уједињених нација, рекао је да ће "све ово бити огромна добит за обе стране". 

Ванг: Повежимо "Појас и пут" и европску иницијативу "Глобалне капије"

"Чајна дејли" је навео да се одјек Саксових речи могао чути у изјавама кинеског министра спољних послова Ванг Јиа, који је на Безбедносној конференцији у Минхену 14. фебруара изјавио да је Кина спремна да повеже висококвалитетну сарадњу у оквиру иницијативе "Појас и пут" са стратегијом ЕУ "Глобалне капије", како би се "међусобно оснажили и оснажили цео свет".

"Кина је увек гледала на Европу као на важан пол у мултиполарном свету. Две стране су партнери, а не ривали", рекао је Ванг.

Напомињући да се ове године обележава 50. годишњица успостављања дипломатских односа између Кине и онога што данас називамо ЕУ, Ванг је рекао да је Кина спремна да сарађује са Европом на продубљивању стратешке комуникације и међусобно корисне сарадње, како би свет усмерила ка светлој будућности мира, сигурности, просперитета и напретка.

Критике због досадашњег европског опонашања политике САД

Кишор Махбубани, истакнути научник и професор Националног универзитета у Сингапуру и Азијског истраживачког института, такође је критиковао Европу због опонашања непријатељске политике САД према Кини.

"Који су геополитички притисци изазвали пад односа између ЕУ и Кине? Европљани су глупо веровали да ће им слепа лојалност америчким геополитичким приоритетима донети богате геополитичке дивиденде. Уместо тога, ударили су их у лице", преноси "Чајна дејли".

Напомиње се да је Махбубани свакако мислио на драматично погоршање односа између САД и ЕУ у последњим недељама, због кризе у Украјини и могућих трговинских сукоба.

Махбубани, који је некада био стални представник Сингапура при УН, рекао је да Кина може помоћи ЕУ да се носи са стварним дугорочним геополитичким ноћним морама, с обзиром на демографску експлозију у Африци, јер би, како је Махбубани навео, талас афричких миграната у Европу могао да изнедри лидере као што је Трамп.

Кинеске инвестиције "држе" Африканце код куће

Махбубани је појаснио да Европљани треба да поздраве сваку страну инвестицију у Африци, у првом реду свакако мислећи на Кину, али и на Русију, која ствара радна места и "држи" Африканце код куће.

"Уместо тога, Европљани себи сами пуцају у ногу критикујући и противећи се кинеским инвестицијама у Африци. Само овај један поступак показује колико је наивно постало дугорочно стратешко размишљање Европе", написао је он.

Махбубани истиче да Брисел жртвује сопствене стратешке интересе како би служио америчким, у "нади да ће геополитичко служење довести до награда".

ЕУ снижава тон ка Пекингу

Динг Чун, директор Центра за европске студије при Универзитету Фудан, наводи да ЕУ и Кина имају више заједничких интереса у подршци мултилатерализму, правилима Светске трговинске организације и борби против климатских промена.

"ЕУ и Кина могу ублажити своје тензије у трговини и инвестицијама", рекао је Динг за "Чајна дејли".

Подсећа се да је председница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, 4. фебруара, на годишњој конференцији амбасадора ЕУ у Бриселу, Кини упутила знатно мање непријатељску поруку него што је то био случај раније.

"Ова година биће интензивна у нашим односима са Кином, јер обележавамо пола века дипломатских односа. Мислим да можемо пронаћи споразуме који би могли чак проширити наше трговинске и инвестиционе везе", рекла је тада Урсула фон дер Лајен, што је 2024. године било такорећи незамисливо.