Републикански сенатори предложили су нацрт закона о потпуном иступању САД из Уједињених нација, а један од аутора предлога Мајк Ли изјавио је да су УН постале платформа за тиране и место за напад на Америку и њене савезнике, због чега би САД требало да се повуче из ове организације и обустави њено финансирање.
Ако су најаве тачне, такав корак био би легитиман али веома опасан са тешко предвидивим последицама, оцењује некадашњи министар иностраних послова Живадин Јовановић.
"САД јесу велики контрибутор УН, бирократија УН је огромна и скупа, али нико није употребљавао УН за уске и себичне интересе колико су то чиниле САД", додаје Јовановић.
Он истиче да светски односи не могу функционисати без елементарних принципа који су неодвојиви од Повеље ОУН.
"У темеље ОУН уграђено је око 50 милиона људских живота. Рушење таквог система отворило би егзистенцијална питања човечанства. Да ли је то порука да ће се САД руководити само силом, без ограничења? Ако то нису урадиле када су и апсолутно и релативно биле најјаче, зашто би данас када су Кина, Русија, Индија и друге земље доста ограничиле амерички апсолутизам, односно, ексклузивност", пита се Јовановић.
САД могу напустити УН, али не могу спречити друге да изместе, наставе, реформишу и очувају ОУН, напомиње некадашњи шеф дипломатије.
"Дисконтинуитет хегемонизма, захтева враћање а не напуштање демократских принципа као што је, на пример, принцип суверене равноправности, а они су записани управо у Повељи ОУН. Ако су најаве основане, то би знацило да САД саме себе искључују из Повеље УН, из основних принципа међународног права (аут-ло). То би угрозило њене партнерске односе са другим земљама", каже Јовановић.
Он додаје да би претња пре могла бити упозорење да УН треба хитно реформисати, реорганизовати и рационализовати при чему би друге земље морале повећати своје контрибуције буџету УН.
И да не буду критичне на неке најављене америчке кораке који би, могуће, били супротни Повељи УН? Трамп не воли мултилатерализам и међународне организације јер сматра да је јак, изнад других и не прихвата никаква ограничења. Хоће слободне руке. Али, ако је то било објашњиво када су САД чиниле око 60 светског БДП-а, данас када дају испод 30 одсто и сваке године све мање, то је илузорно и контрапродуктивно", закључује Живадин Јовановић.