Док су жене данас на челу само 13 од 193 земаља света, протести широм планете на Дан жена, покушали су да укажу на упорну борбу за родну равноправност, економску правду и основна људска права.
У Француској неколико хиљада демонстранта је поручило да "феминизам никог није убио, али јесте мачизам", указали на проблем фемицида, али и захтевали смањење јаза у платама између жена и мушкараца. Наиме, према подацима Националног института за статистику и економске студије у 2023. години жене и даље зарађују 14,2 одсто мање за исти рад.
Осим економске једнакости, протести су били усмерени и на критику јачања екстремне деснице, уз јасан захтев да се право на абортус препозна као основно људско право.
"Плашимо се губитка наших права, али наша битка није завршена. Она иде у добром правцу. Доналд Трамп и други заговорници мушке супремације дижу много буке, али они су слабији од нас", рекла је Сабина (49), председница једног струковног удружења која је заједно са седмогодишњим сином учествовала у протесту у Паризу.
Француска и светска феминистичка икона Жизел Пелико, коју је бивши супруг и други мушкарци уз његово посредовање силовали стотину пута, обратила се женама које су преживеле сексуално насиље и поручила да "никада неће бити саме" у својој борби за правду.
У Амстердаму, на улицама је организован Феминистички марш, а учесници су истакли да је данас "феминизам је под притиском".
У Италији обележавање Осмог марта је почело - јуче. Наиме, италијанска влада је касно синоћ, усвојила нацрт закона који први пут уводи законску дефиницију фемицида у кривично право те земље, за који се предвиђа казна доживотног затвора, као и казне за "малтретирање, ухођење и осветничку порнографију".
Данас су у 60 италијанских градова организоване протестне шетње, а премијерка Ђорђа Мелони похвалила се да је запосленост жена на највишем нивоу.
"Знамо да још много тога треба да се уради за пуну једнакост у свакој области. Жене више не морају да бирају између каријере и приватног живота", рекла је Мелони која је прва жена премијер Италије.
На другом крају света, талибани тврде да су жене у Авганистану "заштићене и безбедне", док Уједињене нације захтевају да им омогуће да остваре своје право на образовање и рад.
"У складу са исламским законом и културом и традицијом авганистанског друштва, основна права авганистанских жена су осигурана. Међутим, не треба заборавити да се о правима авганистанских жена расправља у исламском и авганистанском друштву, које се јасно разликује од западних друштава и њихове културе", рекао је портпарол талибана Забихулах Муџахид.
У Гази, где сукоби не јењавају, палестинске власти саопштиле су да је 12.298 жена убијено током израелског рата, више хиљада присилно расељено, а 21 Палестинка се тренутно налази у "суровим и нехуманим условима у израелским затворима где су изложене мучењу, боравку у самицама и занемаривању лекара".
"Палестинске жене су у срцу борбе за опстанак, носећи највећи терет геноцида, злочина против човечности и покушаја присилног расељавања и етничког чишћења“, наводи се у саопштењу палестинског Министарства спољних послова.
Папа Фрања, упркос болести, позвао је на побољшање заштите жена, будућих мајки, старих и немоћних лица.
"Охрабрујем вас да унапредите социјалну заштиту мајчинства и прихватање људског живота у свим његовим фазама", рекао је папа Фрања, који се лечи од упале плућа болници, у поруци коју је у његово име пренео државни секретар Ватикана, кардинал Пјетро Паролин, пренела је АНСА.