
Жртвује ли Тајван компанију чипова Доналду Трампу?

Медији матичног дела Кине од јутрос извештавају да највећи произвођач чипова на острву Тајван, компанија ТСМЦ, постаје жртвено јагње политике владајуће Демократске прогресивне партије, када је посреди политички однос власти овог кинеског острва са Сједињеним Америчким Државама (САД).
У извештајима је наведено да је амерички председник Доналд Трамп тражио од ТСМЦ-а да повећа улагања у САД на 200 милијарди долара, иако је та компанија раније овог месеца најавила да ће у САД уложити сто милијарди долара, чиме би, судећи према извештају листа "Чајна дејли", вредност укупних улагања ТМСЦ-а у САД за сада била повећана на 165 милијарди долара.
Куповина америчке подршке властима острва
Кинеска медијска група наводи да су најновији догађаји на острву подстакли забринутост, нарочито због тенденције ТСМЦ-а да производњу и развојне пројекте са Тајвана измести у САД.
Кинеске власти сматрају да Демократска прогресивна партија (ДПП), владајућа на острву, на овај начин купује наставак америчке подршке.
Чен Бинхуа, портпарол Канцеларије за послове у вези са острвом Тајван при кинеској централној влади, овим поводом је изјавио да ДПП брине искључиво о свом себичном интересу, а не о добробити грађана и индустријског сектора.

"Са циљем прибављања спољне подршке за свој план независности Тајвана, ДПП ће наставити да иде путем продаје и уништавања Тајвана", додао је Чен.
Он је, како је наведено у извештају Кинеске медијске групе, упозорио да ће индустријски сектор овог кинеског острва и грађани не само изгубити тренутна радна места, већ и могућност за развој.
Чен је лидера ДПП-а, Лај Чинг-теа, назвао "стручњаком за продају Тајвана", истакавши да називање ових потеза "корисним за индустрију" заправо значи да су они корисни за индустрију САД.
Тржиште или "рекет"?
Лист "Чајна дејли" истакао је да додатна продаја иначе конкурентне индустрије полупроводника САД изгледа као "рекет", односно као је наведено – "такса за заштиту", али да "рекет" који су власти острва почеле да плаћају неће бити довољан да обезбеди безбедност од САД.
Почетком марта, лидер ДПП-а Лај Чинг-те и представници ТСМЦ-а уприличили су заједничку конференцију за медије. Одлуку поменуте компаније да у САД уложи сто милијарди долара објаснили су растом потражње, демантујући да је посреди притисак администрације Доналда Трампа.
Према наводима са поменуте конференције за медије, ТСМЦ би поменути износ требало да уложе у развојни центар, две нове фабрике најновије генерације за производњу чипова и две нове фабрике за паковање у Аризони.
Чудне "тржишне" осцилације
Компанија и Лај Чинг-те сада су у некој врсти небраног грожђа, будући да јавности треба да објасне како је потражња од 6. до 26. марта порасла са 165 милијарди на 200 милијарди долара, колико очекује Доналд Трамп.
Додатне сумње да је ТСМЦ пристао да измести кључне делове производње и развоја чипова у САД подгрејала је изјава Доналда Трампа да је Тајван украо посао производње чипова од САД и да сада тај посао треба да врати САД.
Ништа без царина
Аналитичари у матичном делу Кине сматрају да нема сумње да је посреди у неколико наврата широм света већ виђени приступ Доналда Трампа, нарочито имајући у виду његове претње да би САД Тајвану могле да уведу царине од сто одсто на увоз чипова.
Кинески аналитичари оптужују власти ДПП-а на Тајвану да су подлегле политичком притиску САД, искључиво због остварења властите политичке користи, у покушају да се ослоне на САД како би нова администрација у Белој кући наставила да их подржава у односу на матични део Кине. Притом, кинески аналитичари наглашавају да ће, пре или касније, САД неминовно напустити Тајван.
У ТСМЦ-у верују да би енормним повећањем улагања приволели Белу кућу да не уведу поменуте царине на увоз чипова са Тајвана, али по цену значајног измештања производње у САД.
Циљ је отимачина ТСМЦ-а
Цоу Џићијанг, заменик генералног секретара Савеза за мирну реунификацију Кине са седиштем у САД, изразио је забринутост због, како је рекао, растућег тренда ТСМЦ-а да измешта своју производњу и постепено преноси операције високог нивоа истраживања и развоја у САД.

"Очигледан покушај, који стоји иза ових потеза, указује на јасну намеру да се суштински одузме ТСМЦ", рекао је Цоу и упозорио да би тиме индустријске предности Тајвана додатно опале.
Кинески медији наводе да се више од 80 одсто становника Тајвана противи преносу напредних технологија ТСМЦ-а у САД, позивајући се на истраживање "Фондације за људе" са Тајвана.
Резултати истог истраживања показали су да 62,5 одсто становника Тајвана сматра да је индустрија полупроводника "силицијумски штит" и да би могла да буде узрок војне интервенције САД и других западних земаља у случају избијања сукоба између Тајвана и матичног дела Кине, док се 30,8 процената њих није слагало са овом констатацијом.
Ма Јинг-ђеоу забринут
Лист "Чајна дејли" подсећа да је Ма Јинг-ђеоу, бивши лидер Тајвана, у недавној објави на друштвеним мрежама изразио забринутост због најновијих дешавања, наглашавајући негативне утицаје на поверење јавности, односе између Тајвана и матичног дела Кине и сам геополитички положај Тајвана у будућности.
"Да ли администрација Лаја верује да ће продаја ТСМЦ-а Сједињеним Америчким Државама, као 'новац за заштиту', омогућити наставак заговарања 'независност Тајвана' споља и подстаћи унутрашње сукобе?", навео је бивши лидер Тајвана.
"Некинески" ланац снабдевања
Матични део Кине забринут је због још једне непријатне околности. Рејмонд Грин, директор Америчког института на Тајвану, изјавио је недавно да оно што САД раде на Тајвану, јесте "да учине Тајван јачим, безбеднијим и просперитетнијим", а да две стране, Тајван и САД, могу да изграде некинески ланац снабдевања у областима као што су производња дронова и роботика.

Кина је због тога осудила покушај раздвајања трговинских и индустријских веза Тајвана са матичним делом земље, као противречан економској логици.
Кинески званичници и експерти навели су податке који показују да је укупна трговина између две обале Тајванског мореуза достигла вредност од 292,97 милијарди долара током 2024. години, што је раст од 9,4 одсто у односу на претходну годину.
Само у прва два месеца ове године, трговина матичног дела Кине са Тајваном достигла је вредност од 43,18 милијарди долара, што је повећање од 8,8 одсто у односу на исти период претходне године, што према кинеским изворима јасно показује да економске везе две обале тајванског мореуза остају снажне, да су ланци снабдевања отпорни, што све заједно не говори у прилог измештању производње чипова са Тајвана у САД.