Свет

Афрички сељаци туже НВО због слонова: Или они или ми

Преко 250 великих животиња које је једна невладина организација довела са другог краја Малавија угрожавају животе и имања мештана, каже се у тужби
Афрички сељаци туже НВО због слонова: Или они или миGetty © Giovanni Mereghetti/UCG/Universal Images Group

Становници неколико села у Замбији и Малавију тужили су невладину организацију која је допремила слонове у оближњи национални парк, јер је због њих погинуло најмање десет људи за протекле три године.

Резерват Касунгу је други по величини у Малавију и простире се преко границе са Замбијом. Међународни фонд за добробит животиња (ИФАВ) је 2022. године ту превезао 263 слона из парка Ливонде, на граници са Мозамбиком.

Десетак мештана који живе у близини парка Касунгу ангажовали су британску адвокатску канцеларију Леј Деј да покрене тужбе у Малавију, Замбији и Великој Британији у име пострадалих, наводи "Гардијан".

Мештани кажу да су слонови усмртили најмање 10 људи и оставили бар 50 сирочади између јула 2022. и новембра 2024. Траже одштету, али и да невладина организација направи ограду која би заштитила 167 села дуж границе парка.

"Како да живимо ако се ово настави? Не можемо да одемо. Ово је наша дедовина", веле мештани. "Ми смо мирољубиви, не желимо рат са слоновима".

За два смртна случаја нису одговорни слонови директно, већ хијена и нилски коњ који су због њих морали да побегну из парка, кажу мештани. Поред погибија, жале се да им слонови редовно газе жетву и тако угрожавају опстанак.

"Пет пута су ми газили земљу, двапут у априлу 2024. и трипут у мају. Посадио сам кукуруз, шећерну трску, пиринач и пасуљ. Све ми је уништено", изјавио је један 73-годишњи сељак. Додаје да је пре доласка слонова имао принос и до 35 џакова пиринча годишње, "а ове године немам ништа".

У тужби нису наведена имена парничара, како би се заштитила њихова приватност. Један земљорадник из Замбије наводи да је једног дана у пољу наишао на три слона који су га изгазили и прекрили грањем.

"Нисам могао да побегнем," рекао је неименовани 53-годишњи мештанин. "Четири месеца сам провео у болници Лумези. Сад не могу да испружим руку, све ме боли, не могу да радим у пољу, живим од милостиње".

ИФАВ је у изјави за "Гардијан" рекао да је најаву о тужби примио у децембру, али да пориче све оптужбе.

"Дубоко жалимо због сукоба људи и животиња у и око парка Касунгу", навела је НВО, која тврди да само "помаже властима и локалним заједницама да успоставе одржива решења за суживот" са дивљином.

Малави је сарађивао са две НВО, ИФАВ и Африкан паркс, да у акцији премести више од 250 слонова. Фотографије подухвата су после коришћене у рекламним материјалима.

image