
После привођења: Гувернерка молдавске покрајине тражи помоћ Путина и Ердогана

Лидер молдавске покрајине Гагаузије Јевгенија Гуцул обратила се председнику Русије Владимиру Путину с молбом да изврши притисак на Кишињев како би је ослободили.
"У име народа Гагауза, који никада није издао своје историјске пријатеље, апелујемо на вас, драги Владимире Владимировичу, са апелом: употребите читав арсенал дипломатских, политичких и правних механизама да извршите притисак на молдавске власти у циљу моменталног окончања политичке репресије и мог брзог ослобађања", наводи се у саопштењу, које су објавили њени адвокати.
Она је напоменула да је била принуђена да се обрати руском лидеру, који је доследно иступио у одбрану права Гагауза.

Гуцул се обратила и турском председнику Реџепу Тајипу Ердогану за помоћ у решавању кризе у вези са опасношћу од уништења гагауске аутономије у Молдавији.
"Уверена сам да у овом критичном тренутку, када се народ Гагаузије суочава с претњом губитка аутономије, свог идентитета и будућности, ви и братски турски народ нећете остати неми посматрачи. Уздамо се у ваш глас, ваш ауторитет, вашу међународну подршку. Гагаузији је потребна Турска као и много година раније када је Анкара помогла да се очувају мир и праведност. Сада поново рачунамо на вашу ангажованост како би се очувала законита права народа Гагаузије", наводи се у поруци коју је објавила преко адвоката.
Гагаузија је аутономна регија на југу Молдавије која се традиционално залаже за зближавање са Русијом, док је званични Кишињев прокламовао курс ка европским интеграцијама.
Гуцул је у уторак са аеродрома у Кишињеву одведена у Национални центар за борбу против корупције (НАЦ), одакле је саопштено да је задржана на 72 часа.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова поручила је да је гувернерка молдавске покрајине Гагаузије, Јевгенија Гуцул, међу онима који се залажу за конструктивне односе са Руском Федерацијом и зато трпи најгрубље притиске.
"И у самој републици су дали оцену ситуације, назвавши је безакоњем и отвореним политичким терором. Како се приближавају парламентарни избори у Молдавији, противници тренутних власти у Молдавији све чешће се жале на самовољу органа за спровођење закона, истичући да се република фактички већ претворила у полицијску државу. Против неподобних политичара покрећу се кривични поступци, независни, а пре свега рускојезични медији се подвргавају цензури, једноставно их затварају", истакла је Захарова.