
Макрон: Британско-француска војна делегација ће бити послата у Украјину

Британско-француска војна делегација ће бити послата у Украјину ради разраде формата будуће украјинске војске, рекао је председник Француске Емануел Макрон, након састанка "коалиције вољних" у Паризу.
"Одлучили смо да британски премијер и ја овластимо начелнике генералштабова наших војски, како би француско-британски тим могао да оде у Украјину наредних дана и блиско сарађује са нашим украјинским партнерима. Они су такође одобрили овај механизам, да бисмо у свим областима припремили какав ће бити формат сутрашње украјинске војске", рекао је он.

"Коалиција вољних" планира да припреми свој предлог за прекид ватре у Украјини у року од три недеље, истакао је Макрон.
"Биће неопходно преговарати са Русијом о томе шта ће бити након сукоба. Дан након његовог завршетка, ми ћемо сести за преговарачки сто и разговарати са руским председником Владимиром Путином и његовим тимом преговарача, како о будућности Украјине, тако и Европљана", наводи Макрон.
Француски председник се такође обавезао на формирање европских снага спремних за распоређивање у Украјини када се постигне договор о миру, али је и похвалио напоре Сједињених Америчких Држава да се оконча сукоб.
Макрон је рекао да су се све земље учеснице сагласиле током данашње дискусије да Европа треба да ојача сопствену одбрану, и прецизирао да то значи јачање снага и способности одбрамбене индустрије и на нивоу сваке државе чланице и на нивоу ЕУ.
Истакао је да је то у складу са падом подршке коју Украјини пружају Сједињене Америчке Државе.
Учесници Самита о Украјини у Паризу су једногласно одлучили да сада није време да отклањање антируских санкција, додао је француски председник.
Ипак, како наводи, не постоји правни основ за конфискацију замрзнуте руске имовине, а њена судбина биће решена у оквиру преговора о обнови Украјине.
И британски премијер Кир Стармер је, након састанка са Владимиром Зеленским и другим лидерима, изјавио да сада није време за укидање санкција Русији.
"Апсолутно је јасно да Русија покушава да одлаже, да се игра и морамо да будемо потпуно јасни у вези са тим", истакао је Стармер. Према његовим речима, треба пружити више подршке Украјини како би била у најјачој могућој позицији.
Шолц оптужио Москву да није заинтересована за "прави мир"
Одлазећи немачки канцелар Олаф Шолц је такође изјавио да би укидање санкција Русији била "озбиљна грешка", истичући да санкције треба да буду "задржане и пооштрене".
Он је рекао да постоји стална подршка Украјини, позивајући Русију да прихвати понуду о прекиду ватре која се налази на столу.
Шолц је критиковао Москву што "увек додаје" услове ономе о чему се разговара, истичући да га то наводи да закључи да Русија "тренутно није заинтересована за прави мир".
Хрватски премијер Андреј Пленковић је истакао да никада није било предвиђено да хрватски војници буду ангажовани на територију Украјине.
"Хрватска ће и даље пружати свеобухватну помоћ као одговорна чланица ЕУ-а и НАТО-а, посебно на подручју разминирања и војне помоћи. У контексту најава јачања европске одбране, Влада ће наставити да улаже у јачање одбрамбених способности и модернизацију Хрватске војске, како би гарантовала безбедност Хрватске и могла одговорити на све будуће изазове", навео је Пленковић.
DANAS JE HRVATSKA TAMO GDJE I TREBA BITIU Parizu na Sastanku o miru i sigurnosti u Ukrajini raspravljam s brojnim europskim liderima o idućim koracima u mirovnom procesu. Istaknuo sam nekoliko poruka.1️⃣ Smatram da samo jaka Ukrajina može postići kvalitetan ishod pregovora o… pic.twitter.com/phCuOTYUDV
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) March 27, 2025
Пољски премијер Доналд Туск је рекао да се на састанку није разговарало само о постизању мира у Украјини, већ и о безбедности целог европског континента, пренео је Гардијан.
Истакао је да је састанак показао "веома позитивне промене" у Европи током последњих неколико година и да су се учесници ујединили у осуди "руске агресије" и намери да наставе да подржавају Украјину колико год то буде потребно.
Туск је нагласио да је неопходно да Европа уложи напоре да њени односи са Сједињеним Америчким Државама буду што је могуће бољи, чак и ако, како је навео, "околности нису увек повољне".
"Сви смо свесни да су НАТО и Европа безбеднији када је сарадња са САД на највишем могућем нивоу", навео је Туск.
У Паризу је данас завршен састанак лидера "Коалиције вољних" посвећен подршци Украјини и постизању праведног и трајног мира.
На скупу су учествовали председници Украјине, Француске, Литваније, Финске и Кипра, вршилац дужности председника Румуније, канцелар Немачке, као и премијери Велике Британије, Белгије, Бугарске, Данске, Шпаније, Хрватске, Естоније, Грчке, Ирске, Исланда, Италије, Летоније, Луксембурга, Норвешке, Холандије, Пољске, Португалије, Чешке, Словеније и Шведске.
Састанку су присуствовали и потпредседник Турске, председници Европског савета и Европске комисије, као и генерални секретар НАТО-а.
Аустрија, Аустралија и Канада представљене су на нивоу амбасадора.