
Конгрес на Јалти на месту где су били Стаљин, Рузвелт и Черчил, међу учесницима и један Србин

Међународни научно-дипломатски конгрес посвећен 80. годишњици Јалтинске (Кримске) конференције шефова водећих држава антихитлеровске коалиције одржава се на Криму, у истом историјском простору – Ливадијском дворцу, у коме су пре 80 година заседали Стаљин, Рузвелт и Черчил. Током два дана стручна заједница ће расправљати о политичким поукама са Јалтинске конференције.
Међу гостима форума су Пјер де Гол, унук оснивача и првог председника Француске Пете Републике Шарла де Гола, Константинос Исихос, председник међународног удружења "Пријатељи Крима" из Грчке, Елена Перу – историчар, социолог и саветник Жака Ширака од 1996. до 2005. године. Конгрес је отворио председник Републике Крим Сергеј Аксјонов, а поздравне поруке су упутили Председник Савета Федерације Валентина Матвијенко, министар спољних послова Сергеј Лавров, председник Државне думе Вјачеслав Володин и руководилац "Росотрудничества" Јевгениј Примаков.
На конгресу учествује више од 100 истакнутих државних функционера, политичара, историчара, руководилаца водећих академских истраживачких института, као и представника иностраних стручних кругова и друштвених посленика. Главна тема дводневног конгреса је дискусија о формирању новог светског поретка, актуелним геополитичким изазовима у епохи промене односа снага, дијалогу и сарадњи водећих светских сила, као и о развоју нових принципа правичног и равноправног светског поретка.
Путем видео линка учествују познати професори и јавни делатници Петер Кузник, Роџер Вотерс, Стивен Сигал, Никос Пападатос, Едвард Лозански, али и Владимир Кршљанин, познати српски политичар, дипломата и научни радник, некадашњи помоћник Слободана Милошевића, имао је излагање на тему "Српско-руско братство и Нови свет".
Кршљанин је рекао да су последња два века светском политиком и идеологијом доминирала два појма – слобода и једнакост, а да је дошло време да и трећи кључни појам политичке филозофије – братство, заузме своје заслужено место. Он је истакао да је српско-руско братство издржало сва искушења и све подвале и насилништва антиљудског и антихришћанског Запада током осам векова, од крсташких до НАТО ратова.

"Данас је Србија у стратешком партнерству, које се развија, и са Русијом и са Кином, након што их је својим отпором западној агресији пре четврт века, подстакла да спасу и себе и човечанство, следећи Светог Саву. Србија са Русијом и Кином има и заједничко искуство у борби против фашизма и изградњи социјално праведног друштва и равноправности у међународним односима. Будући да је људско стваралаштво колективни чин, у наше време се јасно показало да је поредак заснован на човекољубљу, не само духовно и морално, него и економски, научно и културно, успешнији од западног поретка, заснованог на злоупотреби човека. Наш је задатак да ту чињеницу претворимо у темељни концепт нове епохе, концепт који ће привући, охрабрити и инспирисати људе на целој планети", казао је Кршљанин.
Он је рекао да су САД постале свесне тога да је наступио Нови свет и да покушавају да се прилагоде.
"Антиљудска олигархија још пружа отпор, највише на тлу западне Европе, која је вековима била извор зла и ратова. Наша духовна и морална снага и наш концепт треба да допру до свих људских бића. Тако ћемо градити заједницу заједничке будућности човечанства и праведни мултиполарни систем, али и исправљати страшне неправде које је по свету посејала олигархијска диктатура, лажно се представљајући као демократија", рекао је Кршљанин.
Он је истакао да данас свет има шансу да на неки начин понови и победу над фашизмом и договор из Јалте и поручио да ће тиме бити створена ситуација да човечанство први пут у доброј вери и у потпуности оствари потенцијале тада утемељеног система, садржаног у Повељи УН.
"Јер, 1945. се одиграла Велика Победа, са којом се ни једна друга не може сасвим поредити. Данас поново бивају поражени повампирени облици фашизма, који су поново ударили на Историјску Русију, а пре тога на Историјску Србију. Тријумф Новог света, који је потпун, и духовни и материјални, треба да омогући да заједно са фашизмом, на сметлиште историје заувек оде и олигархија која га је створила. То је нови квалитет данашње победе и данашње Јалте, које имају чврст темељ и ослонац у оним из 1945.", казао је Кршљанин.
Он је указао да је Србија смогла снаге да, после 2012, успостављањем стратешког партнерства са Русијом и Кином обнови темеље свог суверенитета и да крене у економску обнову.
"Србија је данас једина европска земља (осим Белорусије, која је у државном савезу са Русијом) која упорно одбија да се придружи антируској и антикинеској хистерији западне олигархије. Међутим, економски и други облици зависности Србије од Запада, као и распрострањеност и укорењеност западних агентурних НВО и других мрежа, омогућавају западној олигархије да настави хибридни рат против српске државе и народа. Таква ситуација је довела до масовних протеста у Србији у последња четири месеца, практично од момента избора у САД", казао је Кршљанин.
Додао је да је због свега тога, Србији неопходан заокрет у спољној политици у којем би оријентација на пуноправно чланство у ЕУ била замењена укључивањем у БРИКС, друштвене реформе у којима би колонијални обрасци и агентурне мреже, наметнути од стране Запада, били замењени сувереним одлучивањем о питањима спољне, унутрашње, економске, безбедносне и културне политике, а конфронтациони хипертрофирани страначки систем био замењен неком врстом саборне демократије. Наговештаји и тих промена налазе се у свенародном покрету, чије је формирање почело ових дана.