
Пророковић и Степић у "Дану увече": Који је значај Црног мора за Русију и велике силе

Док се воде мировни преговори између Русије и Сједињених Америчких Држава, Европа не одустаје од рата, а на простору око кључних европских водених путева, Дунава и Црног Мора, постаје све напетије.
Црно море је раскрсница Европе, Азије и Блиског истока, и кроз њега пролазе кључни војни, енергетски и трговински токови. Русија преко Црног мора има приступ топлим морима, а за НАТО и Европску Унију, Црно море је стратешка тачка за ограничавање руског утицаја.
Дунав повезује Црно море са чак 10 европских земаља. Проглашење целог слива Дунава, укључујући и делту Црног мора, "унутрашњим водама Европске уније" или "НАТО реком" може се схватити као притисак на подунавске земље, али и као све већа конфронтација са Русијом. Дунав је у интересу је још једног великог играча – Кине. Европска река има кључну улогу у кинеској иницијативи "Појас и пут".
Каналом Вардар-Морава, који треба да повеже Дунав и Егејско море, кинеска роба ће много краћим путем стизати на европско тржиште из луке Пиреј у Грчкој. Случајно или не, протести су избили у готово свим земљама које су повезане са овим транспортним рутама, од Словачке и Мађарске до Грузије и Турске.
У емисији "Дан увече" на РТ Балкан говорили су Миломир Степић из Института за политичке студије и Душан Пророковић из Института за међународну политику и привреду.
Степић је нагласио да на Црно море излазе балканске земље и источна Европа, као и Украјина, Русија, али и Турска, велика НАТО сила.
"То је стратешки врло деликатан регион, НАТО је раније показивао амбицију да затвори тај регион, Русија се против тога бори. Русији је било какав излаз на топло море веома важан и покушава да парира ширењу НАТО", оценио је Степић.

Пророковић је истакао да нека свест о значају у геостратешком смислу Црног Мора код нас не постоји.
"Огроман је геостратегијски значај Црног мора, јер је то излаз Русије ка топлим морима, Русија има два изласка ка атланстком акваторију, а наравно да је Велика Британија ослањајући се на Турску током целог 19. века покушавала да блокира", истакао је Пророковић.
Навео је и да сукоб у Украјини настао због тога, он се дуго припремао и он се делимично води због Црног мора, али и да није близу крај.
Степић је поменуо и Босфор, Дарданеле и Мраморно море и додао да је ту је град за који су географи закључили да је град са најбољем географским положајем на свету-Истанбул
Упитан о могућој дестабилизацији, протестима у Турској, због хапшења градоначелника Истамбула, Степић је рекао да свака земља велика хоће великим пројектом да докаже моћ, Ердоган је хтео да прокопа канал северније од Босфора, где би Турска могла да усмерава бродове и танкере на тај канал и наплаћује, а поменуто је да је у вези са том идејом било неслагања између Ердогана и ухапшеног градоначелника.
Гости су оценили да би Турска добила већу самосталност.
На питање да ли је случајно што се на ободима Црног мора догађају велики протести, односно у Турској, Румунији, али и у Бугарској, укључујући и Русију и Украјину које су у сукобу, Пророковић је оценио да иницијално они нису због тога.
Говорећи о томе да ли би Црно море било толико значајно да нема Дунава и коме је важнији НАТО или Русији, Пророковић је рекао да је Дунав овом тренутку најважнији ЕУ.
На питање да ли је на фронту могуће да Русија избије на Дунав, Степић је одговорио да примирја морају да имају неки свој замах, неколико састанака пропадне, сада се тек прави арматура да се односи успоставе, нису решене неке ствари у украјинском фронту, преговори су почели, а доћи ће до тога док се неке ствари не постигну. Степић је нагласио да је Русији од стратешког значаја да стигне до Одесе, јер ће онда Руси бити на делти Дунава и то значи да се Москва физички враћа на ову реку.
Пророковић је оценио да "Велика Британија неће дозволити Русији да уђе у Одесу", а Степић наглашава да Одеса има симболички значај за Русију и да ће се зато трудити око тога.