
Трампов рат са судијама се наставља: Суд не да да утихне "Глас Америке"

Пошто је амерички председник Доналд Трамп решио да запуши уста "Гласу Америке", медију који његова администрација описује као "огромну трлеж и терет за америчке пореске обвезнике", окружни судија издао је привремену забрану на покушај да се смањи буџет и број запослених у Агенцији за глобалне медије САД (УСАГМ), из које се финансира и поменута медијска кућа.
Настао у Другом светском рату, касније преобликован од стране ЦИА као пропагандно оружје Хладног рата, "Глас Америке" је у марту је као хладан туш дочекао Трампов налог за обимна кресања буџета у УСАГМ. Извршна уредба обухватила је и Радио Слободна Европа, још једну организацију под окриљем УСАГМ-а, основану почетком педесетих као пар ЦИА фронтова.
Као одговор Трампу новинари "Гласа Америке", синдикати и организације за слободу медија обратили су се суду, упозоравајући да би емитер, који "промовише америчке демократске идеале у свету од Другог светског рата", могао да претрпи "непопорављиву штету", а да би његови запослени у иностранству могли да буду прогнани у матичне земље.
Крајем прошле недеље, судија је издао привремену забрану којом је администрацији забранио да раскине уговоре са око 1.200 запослених у "Гласу Америке", које су раније послали на принудни одмор. Забранио је УСАГМ-у да спроводи Трампову уредбу, као и да "на било који начин покушава да отпусти, смањи број запослених, пошаље на одсуство или суспендује било ког запосленог или сарадника ове агенције". Одлука, такође, блокира прекид савезних грантова, уговора и затварање постојећих канцеларија.
Трампова саветница у УСАГМ-у Кери Лејк је ове мере бранила речима да је агенција "непоправљива".
"Од врха до дна, ова агенција је трула и представља терет за америчке пореске обвезнике, безбедносни ризик за нацију, и неповратно је уништена", рекла је Лејк.
Шеф Канцеларије за владину ефикасност (ДОГЕ) Илон Маск је, такође, заговарао затварање "Гласа Америке" и Радија Слободна Европа. Према његовим речима, ове станице су имале вредност током Хладног рата, али "данас их нико више не слуша".
Шта више, описао их је као "радикалне левичаре који сами са собом разговарају док сваке године спаљују милијарду долара америчких пореских обвезника".