Свет

Не тај Норфолк! Погрешно адресиране пошиљке разлог Трампових царина за пингвине

Акваријуми, "Тимберланд" чизме и делови за рециклажне системе погрешно су означени као да долазе са удаљених острва Норфолк или острва Херд и Мекдоналд
Не тај Норфолк! Погрешно адресиране пошиљке разлог Трампових царина за пингвинеwww.globallookpress.com © PLANET PHOTOS/Supplied by PLANET PHOTOS

Чини се да су царине наметнуте малим аустралијским територијама које су или ненасељене или немају трговински однос са САД израчунате на основу погрешних података о трговини.

Подаци се, барем делимично, односе на пошиљке које су погрешно означене као да долазе са удаљених острва Норфолк или острва Херд и Мекдоналд, уместо њихових тачних земаља порекла, пише "Гардијан".

Међу погрешно означеним пошиљкама у протеклих пет година које су наводно послате са острвских територија су и пошиљке акваријумских система, "Тимберланд" чизама, вина и делова за фабрику за рециклажу.

Према анализи података о увозу из САД и евиденције отпреме, више пошиљки је класификовано као да потичу са острва Норфолк или острва Херд и Мекдоналд, а заправо се ни адреса компаније, ни лука поласка за пошиљку, ни одредишна лука нису налазили на тим територијама.

У неким случајевима који се односе на острво Норфолк, које се налази 1.600 км североисточно од Сиднеја и има 2.188 становника, чини се да је забуна настала због чињенице да је адреса компаније или полазишна лука Норфолк у УК, или је одредиште Норфолк, Вирџинија у САД, или је адреса компаније из Њу Хемпшира (НХ), некако завршила на острву Норфолк (НИ).

Острво Норфолк је ове недеље погођено царином од 29 одсто на своју робу - 19 процентних поена више од остатка Аустралије - упркос тврдњи да нема извозних односа са САД.

Али, према подацима америчке владе, које је представила Опсерваторија економске сложености, острво Норфолк је 2023. извезло робу у САД у вредности од 655.000 долара, а њен главни извоз је била кожна обућа у вредности од 413.000 долара.

На острву Норфолк постоји једна велика продавница ципела "Френкс шуз", а менаџер је за британски лист рекао да "продају ципеле туристима који посећују острво, а не извозе ципеле у САД нити имају било какав посао са САД".

Испоставило се да је пошиљка од 3.714 црних "Тимберланд" мушких чизама испловила из луке на Бахамима, за Мајами у 2023. Укупна вредност пошиљака је била 315.408 долара.

У товарним листама је наведено "Острво Норфолк" као земља порекла, иако је корпоративна канцеларија "Тимберленда" у Њу Хемпширу.

Острво Норфолк је погрешно наведено као земља порекла у неколико пошиљки компаније за акваријуме и фонтане, ОАСЕ, која је послала робу из Норфолка у УК у САД, као и у пошиљци челичне опреме "Новум стракчерса" из Норфолка, УК, у САД.

Амерички биро за попис становништва, агенција одговорна за прикупљање статистике америчке трговине, признаје у свом водичу за трговинску статистику да се такве грешке могу појавити и да могу "значајно да утичу на детаљну статистику робе".

Чини се да су грешке у евиденцији тако поткрале Трамповој администрацији и искоришћене као основа за израчунавање тарифа.

Острва Херд и Мекдоналд - ненасељена група острва прекривених глечерима у близини Антарктика, која је такође спољна територија Аустралије и дом популације пингвина – такође су се нашла на листи Беле куће, са царином од 10 одсто.

Територија има рибњак, али нема зграда где би неко могао да живи. Упркос томе, према подацима Светске банке о извозу, САД су 2022. увезле 1,4 милиона долара производа са острва Херд и Мекдоналд, од чега је скоро све био увоз "машина".

"Гардијан" је идентификовао више товарних листова са увозом челика или пластике из Европе у САД, који сугеришу да је и у овом случају уместо адреса у Немачкој или Аустрији, погрешно стављена група острва.

Питање трговинских података такође може бити разлог зашто су и друга удаљена подручја оцарињена. Арктичко острво Јан Мајен и архипелаг Свалбард били су погођени трговинском тарифом од 10 одсто – опет упркос локалним извештајима који сугеришу да тамо живи мало људи и да је било врло мало извоза.

Чини се да су и друге територије у сличној ситуацији, са товарним листовима за пошиљке од индијских добављача који су погрешно означени као да долазе са "Британске територије у Индијском океану", удаљене спољне територије Уједињеног Краљевства са мало становника.

Токелау, територија Новог Зеланда у јужном Тихом океану, такође је био на мети тарифа, а опет су неке пошиљке делова за перголе погрешно означене као да стижу са острва, уместо из Турске.

image