Свет

Трампове царине угрожавају производњу оружја САД?

Програм би могао да отежа Америци производњу оружја - и задржавање савезника
Трампове царине угрожавају производњу оружја САД?Getty © SOPA Images / Contributor

Царине председника Доналда Трампа могле би да поремете глобалне ланце снабдевања које је Пентагон деценијама стварао, поскупе америчко оружје али и угрози сарадњу са партнерима који би могли да се окрену другим изворима.

"Политико" је интервјуисао читав низ званичника, дипломата и аналитичара одбрамбене индустрије који су оценили да ће управо тај нестанак поверења и предвидљивости глобалног одбрамбеног односа, уништити америчку индустрију која снабдева већи део света.

Трамп свој тарифни план сматра трансформативним потезом који ће вратити изгубљене приходе земљи. Али постоји ризик да ће тиме прекршити друга обећања - да ће претворити САД у индустријску електрану и умањити моћ Кине.

Бела кућа је у својој извршној наредби којом су најављене царине навела да САД треба да производе делове "без непотребног ослањања на увоз".

То је, ипак, много лакше написати у документу него учинити. Пентагон је деценијама градио, финансирао и неговао глобалну мрежу добављача и компанија које се сада суочавају са тарифама. Без издвајања за одбрану, администрација би могла да поништи велики део тог посла и истовремено успори или паузира производњу америчког оружја за земљу и друге купце.

"Доћи ће до несташице залиха, а наши савезници и други партнери ће узвратити", рекао је Бил Гринволт, бивши званичник за набавку Пентагона. "Неке потенцијално виталне залихе ће или коштати много више од онога што су урадиле или једноставно неће бити доступне."

Глобалне царине - у распону од 20 процената на увоз из Европске уније до 10 процената на робу из Уједињеног Краљевства и Аустралије - такође ће пореметити сарадњу у области одбране која се дуго сматрала успешним заједничким подухватима (АУКУС, на пример).

Администрација се нада да ће створити више домаћих радних места производњом страних делова за оружје у САД, али компаније немају људе који би обављали тај посао. Одбрамбена индустрија се годинама бори да привуче запослене због конкуренције других произвођача и услужне индустрије која је у процвату, која често плаћа више и има доследан прилив посла.

"Једноставно нема довољно људи у ваздухопловном и одбрамбеном сектору да би се задовољиле тренутне потребе", рекао је Дак Хардвик, потпредседник за међународне послове у Асоцијацији аерокосмичке индустрије.

image