Свет

Изведено 270.167 сајбер-напада на информациону инфраструктуру Деветих зимских азијских игара

У Пекингу тврде да су по броју сајбер напада на Харбин за време поменутих игара предњачиле САД и Холандија
Изведено 270.167 сајбер-напада на информациону инфраструктуру Деветих зимских азијских игараGetty © Royalty-free

Кинески медији пренели су ове недеље да су информациони системи и инфраструктура Деветих зимских азијских игара у Харбину од 26. јануара до 14. фебруара били предмет чак 270.167 сајбер напада из иностранства, а највише напада долазило је из Сједињених Америчких Држава (САД).

Национални центар за хитне реакције на рачунарске вирусе НР Кине саопштио је да је праћење и анализа сајбер-безбедности обухватала информационе системе поменутих зимских игара и кључну инфраструктуру у провинцији Хејлунгђијанг пре и током одржавања игара.

Девете зимске азијске игре одржане су од 7. до 14. фебруара у Харбину, главном граду провинције Хејлунгђијанг, на североистоку Кине.

"Док је догађај привукао велику пажњу како на домаћем, тако и на међународном нивоу, такође је постао мета сајбер-напада", наведено је у извештају.

Број напада варирао је, са приметним порастом од 7. до 13. фебруара, достигавши, према поменутом извештају, врхунац 8. фебруара.

Са подручја САД извршена су 170.864 напада, односно 63,24 одсто од укупног броја.

Следе подручја Сингапура (40.449 напада, 14,97 одсто), Холандија (12.414 напада, 4,95 одсто), Немачка (6.682 напада, 2,47 одсто) и Јужна Кореја (1.281 напад, 0,47 одсто).

"Напади су били усмерени на више информационих система догађаја, при чему су најчешћи покушаји били усмерени на систем за објављивање информација о догађају, систем за управљање улазима и излазима и систем за плаћање картицама", наведено је у извештају.

Лист "Чајна дејли" навео је да су кинеске власти током самих игара блокирале 12.602 "високоризичне и злонамерне ај-пи адресе, односно адресе које су биле укључене у скенирање система, уочавање рањивости и покушаје крађе података или оштећења система.

У извештају је наведено да је већина ових напада потекла са иностраних "Digital Ocean" клауд-сервиса, наведено је у извештају.

У извештају су такође наведени и подаци о сајбер нападима из иностранства, усмереним на кључну информациону инфраструктуру у самој провинцији Хејлунгђијанг.

Према извештају, од 31. јануара до 14. фебруара, из Холандије је забележен највећи број сајбер напада (37,98 милиона). Следе напади са подручја САД (11,79 милиона) и Тајланда (720.000). Иза њих по броју сајбер напада на инфраструктуру провинције Хејлунгђијанг су Аустралија, Велика Британија, Немачка, Литванија, Канада, Јапан и Сингапур.

"Захваљујући координисаним напорима тима за сајбер безбедност догађаја, ови напади нису нанели значајну штету, али истичу озбиљну и сталну претњу сајбер напада уперених против наше земље", наведено је у закључку извештаја Националног центра за хитне реакције на рачунарске вирусе НР Кине.

У самом извештају осуђени су сајбер напади на велике међународне догађаје. Саопштено је да су детаљи о нападима предати органима јавне безбедности НР Кине.

image