Извештај Вашингтона о прошлонедељном ваздушном инциденту изнад Јужног кинеског мора, у којем су учествовали кинески ловачки авион и амерички шпијунски авион, занемарује истину и представља "чисту клевету и подметање", саопштило је кинеско Министарство одбране.
Индо-пацифичка команда америчке војске оптужила је пилота кинеског ратног ваздухопловства да се својим авионом-ловцем приближио на само шест метара америчком осматрачком авиону, летећи испред њега.
Наиме, кинески ловац Ј-11 пришао америчком извиђачком авиону РЦ-135 на опасну близину, због чега је амерички пилот морао да изведе маневар избегавања.
Међутим, портпарол кинеског министарства одбране Тијан Јулин одбацује те оптужбе и тврди да је амерички авион изводио опасне маневре.
"Америчка страна намерно доводи јавност у заблуду и пребацује кривицу на Кину, а у ствари би они требало да буду окривљени за покушај збуњивања међународне јавности", рекао је он.
Кинески пилот је поступао професионално и у складу са стандардима, каже Јулин. Како додаје, упркос више упозорења, амерички авион је изненада изменио удаљеност од кинеског, угрожавајући кинески авион, преноси кинески Глобал тајмс.
И америчка страна, која тврди да је кинески пилот угрозио безбедност америчког, објавила је свој видео-снимак.
Кинеска страна позвала је САД да поступају по међународном праву и споразумима, како би се избегли поморски и ваздушни инциденти.
Са друге стране, САД тврде како њихови бојни бродови и авиони изводе мисије патролирања међународним водама и ваздушном простору изнад Јужног кинеског мора у складу са међународним законима.
Али Пекинг, који већину Јужног кинеског мора посматра као део своје територије упркос захтевима Вијетнама, Филипина, Малезије, Тајвана и Брунеја, сматра да је операција америчких снага у тој области провокација и кршење кинеског суверенитет.