
Како и зашто је "Политико" од Вучића направио кривца за цензуру у ЕУ

ЕУ не сме да изневери српске студенте и мора да стане у крај "репресији независних медија" коју чак и у чланицама блока инспирише председник Србије Александар Вучић, наводи европско издање листа "Политико" у ауторском тексту једне активисткиње за "медијску слободу" на Балкану.
Антоанета Николова из Балканске иницијативе за слободне медије (Balkan Free Media Initiative) као повод користи што је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен "коначно" опоменула Србију да "предузме одлучне кораке ка медијској слободи, борби против корупције и реформи избора" после вишемесечних студентских протеста.
Николова Вучића представља као "бившег министра пропаганде" који је "силом преузео контролу над медијима" у Србији, тако што је 2013. дозволио државним предузећима приступ у медијски простор.
О допуштању уласка на тај исти простор медијима из, рецимо, Луксембурга нема ни речи, дабоме, само о наводним "физичким нападима на оно мало преосталих независних новинара".

Николова ту напрасно скреће са теме Србије и Вучића да би критиковала Виктора Орбана у Мађарској и Роберта Фица у Словачкој, јер како се само усуђују да критикују бриселски "Закон о слободи европских медија" или реорганизују медијски јавни сервис!
Можда најбизарнија оптужба у целом тексту је да шпански премијер Педро Санчез "наизглед користи Вучићеву рецептуру" тако што гореспоменути европски закон користи да ограничи приступ медија државном финансирању.
"Српски демонстранти гледају на ЕУ као бастион наде и демократије. Блок не може да приушти да их изневери," тврди Николова, и закључује да Брисел мора да наметне "јасну, јаку културу медијске слободе" како би могла да се бори против "дезинформација" извана.
Николова ни једном речју не спомиње цензуру без преседана усмерену на РТ, Спутњик и остале руске медије, или позиве из Брисела и Стразбура да се укине РТ Балкан. И цела њена прича о Вучићу као наводном инспиратору "лоше" цензуре у ЕУ служи као аргумент да би Брисел требало да мало прескроји шињел "медијске слободе" како би боље обукао своју "добру" цензуру.
Интернет-презентација БФМИ личи на типичну невладину организацију евроатлантског педигреа, што објашњава зашто је текст објавио "Политико", у власништву немачког про-НАТО издавача Аксел Шпрингер.
БФМИ се дичи подршком Клер Еткин из НВО "Check My Ads", која их хвали као "глобалног лидера у разумевању и дефинансирању дезинформација". Ову НВО је Мајк Бенц, некадашњи саветник председника САД Доналда Трампа, својевремено назвао "Сорошевом организацијом" и делом онога што се у САД назива "цензорско-индустријски комплекс".
Док је Николова директор БФМИ, организацију поред ње воде и Марк Нелсон "бивши виши директор Националне задужбине за демократију" САД, иначе ноторног расадника тзв. обојених револуција од 5. октобра наовамо, као и Питер Хорокс, бивши шеф међународне службе Би-Би-Сија.
Организација се притом поноси партнерима међу којима се налазе ЦРТА и НУНС, али и КИПРЕД ("Косоварски институт за истраживање и развој политике"), приштински труст мозгова у чијем одбору су Данијел Сервер, Ед Џозеф и Соња Бисерко, између осталих.
А као један од партнера и спонзора спомиње се и "Јунајтед група".