
Претња и забрана: Зашто се ЕУ уплашила прославе Дана победе у Москви?

Биће нам драго да видимо у Москви све оне који су спремни да са нама поделе понос и радост овог дана. Понос и радост који, како верујемо, треба да буду важни за све народе Европе и света", овако је из Кремља стигла најава да ће се више од 20 шефова држава и влада сусрести 9. маја у Москви на Паради победе.
Ипак, понос овог дана, судећи по одјецима из ЕУ, не осећа већински Европска унија, а за непослушне који се одваже да оду на прославу на Црвеном тргу, подвучене су "црвене линије". Иако се на тапету нашла и Словачка, која је као чланица ЕУ, пркоси забранама, за Србију која је у "чекаоници ЕУ", уследила је претња – или "кофер" за Москву или са "картом из Москве" – губимо ред за Брисел.

Како пише британски "Телеграф", ЕУ би могла да забрани Србији придруживање ЕУ ако њен председник следећег месеца отпутује у Русију на Параду победе. Његова посета би, према писању листа, "представљала кршење критерујума за чланство у блоку и пореметила амбиције земље према ЕУ".
"Морамо осигурати да они схвате да одређене одлуке коштају. Последица тога је да не уђу у Европску унију", рекао је Јонатан Всевиов, генерални секретар естонског Министарства спољних послова.
И шефица европске дипломатије Каја Калас не даје европским лидерима могућност да донесу суверене одлуке о томе да ли ће се одазвати позиву руског председника Владимира Путина. Каласова упозорава званичнике "двадесетседморке" да не учествују у војним прославама, јер, према њеном мишљењу, неодлазак у Москву једнак је са солидарношћу са Украјином.
"О томе се врло јасно разговарало и што су различите државе чланице говориле, јесте да било какво учешће на парадама или прославама 9. маја у Москви неће бити олако схваћено са европске стране, с обзиром на то да Русија заиста води велики рат у Европи", рекла је Каласова.
Он је ставила до знања да "ЕУ не жели да види ниједног потенцијалног члана блока који би се придружио Путиновој прослави", јасно алудирајући на Србију, која је потврдила учешће на паради, а која се налази на европском путу.
Покушај пандана прослави у Москви дешава се у Кијеву под објавом да је то "демонстрација дипломатске силе" и напор да се скрене пажња са Москве. "Политико" је известио да Украјина позива највише званичнике и лидере ЕУ у Кијев 9. маја на контру руској војној прослави.
"Такође сам позвала све државе чланице, али и представнике институција, да посете Кијев у што већем броју како бисмо заиста показали нашу солидарност и да смо уз Украјину", рекла је Каласова.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова подсетила је да предстојећи јубилеј није само "рутински датум", већ тест, имајући у виду чињеницу да се на Западу овај празник заборавља.
Председник Србије Александар Вучић најавио је раније да се са словачким премијером Робертом Фицом договорио да заједно отпутују на Дан победе. Влада Србије у техничником мандату недавно је усвојила и Одлуку о образовању Радне групе за обележавање 80. годишњице победе у Другом светском рату, чији ће задатак бити да реализује заједничко обележавање Србије и Руске Федерације овог значајног датума.
И Словачка, као чланица ЕУ, једна је од оних која се одважила да не послуша забране евопских колега. Како је потврђено, Фицо са бројном делегацијом долази у Москву.
"Нико ми не може забранити да присуствујем прослави 9. маја у Москви", јасан је био словачки премијер.
Недавно је и словачки председник Петер Пелегрини, поводом одбијања амбасадора ЕУ да одају почаст ослободиоцима Братиславе због присуства руског амбасадора, позвао "све грађане Словачке, јавне личности, да не покушавају да прекрајају историју".
"Догађаји који су се одиграли пре 80 година немају ништа заједничко са оним што се сада дешава источно од нас, са данашњим војним сукобом", рекао је Пелегрини.
А позив да учествује на обележавању 80. годишњице победе над фашизмом у Другом светском рату, прихватио је и кинески председник Си Ђинпинг. По традицији, белоруски председник Александар Лукашенко ће присуствовати прослави, док је кабинет Виктора Орбана саопштио да мађарски премијер неће бити на прослави у Москви.
Жалосно је што је на делу прекрајање историје и што ЕУ сама не чини да достојно обележи тај дан, сматра некадашњи шеф дипломатије СРЈ Владислав Јовановић и додаје да се ЕУ понаша тако да "све све пусти у заборав и иде у срећну будућност".
"Да би успоставили неку кохерентност унутар заједнице, извршили су неку врсту измирења - прво Француска и Немачка, па остали. И то је у реду. Али, када је у питању меморијал, пре 80 година се догодила највећа несрећа која је икада задесила Европу, а највише жртава управо су претрпели словенски и јеврејски народ, то није допустиво. Ако се њима спречава да они то обележавају на начин на који тај догађај заслужује, онда они индиректно прекрајају историју. Не обазиру се на величину злочина који се догодио пре 80 година и на право да се ода пошта жртвама и у миру прописно обележи тај Дан победе", објашњава Јовановић за РТ Балкан.
Коментаришући претње из ЕУ на рачун Србије, Јовановић истиче да се Европа већ извесно време према нама поставља као претпостављена и да њихово понашање искаче из цивилизоване прихватљиве политике.
"То је диктаторијални став према онима који хоће да успоставе сарадњу и пуноправно чланство у ЕУ. Повишеним тоном се не може градити заједништво. Сада то видимо и према њеним чланицама, а када је реч о нама, они константно нама постављају немогуће услове, а да би се заузврат, очекивао неки акт милости од њих", наводи Јовановић.
Он сматра да ЕУ се нашла у некој врсти напуштеног стања и склона је да прибегава постављању услова, што открива њене слабости и да није у стању да се сабере и реорганизује.
"Ако је Словачка пуноправна чланица, то не значи да треба да заједнички тон долази из Брисела. То само показује да су сви једнаки, а да су неки мало више једнаки, а неки мало више слаби. ЕУ није учинила довољно да ми можемо раширених руку да улетимо у ЕУ. Верујем да се ми нећемо освртати на њихове покушаје да се стављају у професорску улогу и да нам држе лекције", истиче Јовановић.
Председник Србије истакао је да је српски народ у потпуности и од почетка ратног сукоба, био на страни против нацизма.
"Зато српски народ има додатну обавезу да чува истину о борби против фашизма", рекао је председник Србије најављујући да ће се одазвати позиву руског колеге. Додао је тада и да ће, "ако не буде смака света", бити на Црвеном тргу 9. маја.