Амерички економиста иранског порекла Нуријел Рубини, који је због својих песимистичних прогноза познат под надимком "Доктор Пропаст", упозорио је да ће се светска заједница суочити са "мајком свих дужничких криза" у року од једне деценије.
"Идемо ка прекретници која ће променити животе зајмодаваца и зајмопримаца, било јавних или приватних, дискретних или расипних. У року од једне деценије могли бисмо да се суочимо са мајком свих дужничких криза", рекао је данас Рубини за шпански лист "Ел Мундо".
Он је додао да је песимиста у погледу консензуса да ће многе земље доживети економски раст 2023. године.
"Један од фактора је инфлација. Лако је смањити са 10 на 5 одсто, али је много теже спустити са 5 на 2 одсто. Осим тога, дуг у систему појачава економски пад и повећава ризик од неплаћања обавеза и финансијског стреса", објашњава Рубини.
Он је рекао и да је човечанство прошло кроз 75 година просперитета након Другог светског рата, када је економски раст био стабилан, број запослених био већи од броја пензионера и није било великих пандемија. Садашња ситуација у западним државама драстично је другачија.
Поред највеће дужничке кризе, коју Рубини назива "мегапретњом", он истиче и значај будућег демографског колапса, могућу климатску катастрофу, утицај вештачке интелигенције и изазов нормализације глобалних пандемија.
Према његовим речима, садашња генерација ће доживети крај ере раста, а будућност ће карактерисати време хаоса и хроничне нестабилности.
Рубини је нагласио и да демократске земље имају проблем да се суоче са изазовима попут економске кризе и климатских промена зато што многе мере које је неопходно спровести нису популарне, а њихови ефекти могу се видети тек након што изабрани политичари напусте своје функције.
Он је навео и да постоји проблем са борбом против климатских промена, пошто државе у развоју попут Индије и Кине одбијају да себи наметну ограничења, тврдећи да су развијене државе Запада главни кривци за климатски кризу.
Рубини је додао и да не мисли да ће Русија одустати од Украјине, али и да је сукоб између Кине и Тајвана немогућ пре 2024. године. Тајван је, као највећи светски произвођач полупроводника изузетно важан за светску привреду, а познати економиста сматра и да су САД Кини објавиле "технолошки рат" својим забранама извоза технологија у ту земљу.
Када је реч о Шпанији, рекао је, као и већина европских земаља, она је оптерећена великим јавним и приватним дуговима.
"Владе су задужене и, као и у многим земљама, постоји повећање дуга компанија и банкарства у сенци (нерегулисане организације које дају кредите а да нису део традиционалног банкарског сектора)", рекао је Рубини.
Поред тога, он је скренуо пажњу на чињеницу да у Шпанији постоји акутни проблем старења становништва, због чега ће ускоро бити потребна темељна реформа пензионог система.
У септембру 2022. године јавни дуг те земље оборио је нови историјски рекорд, премашивши 1,5 билиона евра, што износи 116 одсто БДП-а, пише "Ел Мундо".