Овогодишње 71. такмичење за "Избор за мис универзума" обележиле су бројне контроверзе, међу којима је и говор трансродне власнице Јакапонг Јакрајутатип зване Ени о "оснаживању жена", посебно њена изјава да ће овим брендом коначно управљати - жене.
Тајланђанка Јакрајутатип, која се промовише као прва жена власница "Избора за мис универзима", рођена је као мушкарац и похађала је искључиво школе за дечаке у којима је, како наводи, "била изложена непрестаном малтретирању и батинама", а након промене пола прославила се учешћем у ријалити програмима.
Њена компанија "Глобал груп" постала је 2022. године једини и ексклузивни власник такмичења за најлепшу жену света, чији је сувласник између 1996. и 2002. године био и бивши председник САД Доналд Трамп, а Јакапонг је изјавила да је та куповина "историјиски и стратешки медијски потез".
Прошле године су најављене бројне реформе спектакла који се емитује у 165 земаља, попут укидања правила да такмичарке не смеју да буду удате, а спекулисало се да ће од наредног избора и трансродним женама бити дозвољено да се такмиче раме уз раме са биолошким женама.
"Од сада ће 'Избор за мис универзума', који је у власништву транс жене, зарад свих жена водити жене како би се прославила моћ феминизма", изјавила је Јакрајутатип на недавном такмичењу и додала да ће нову еру познате манифестације обележити "различите културе, социјална инклузија, креативност, сила добра и снага лепоте човечанства".
Тајланђанка је претходно објаснила да је, након њеног преузимања, такмичаркси део у коме учеснице купаће костиме почео да оснажује жене тако да "желе да брину о свом телу и буду здраве", чиме су оне постале "добар узор за то шта би жене требало да буду".
"Време је да жене преузму вођство", узвикнула је Јакрајутатип, која је уједно и ЛГБТ активисткиња, обраћајући се публици "Избора за мис универзума".
Изјаве трансродне власнице о оснаживању жена и томе како је такмичење коначно у власништу једне од њих изазвале су осуду јавности.
"Овде није реч о оснаживање жена када је прва жена власница такмичења заправо рођена као мушкарац", коментарисао је конзервативни инфлуенсер Џејмс Бредли.
Многи су коментарисали и да је проблематично то што трансродна власница такмичења "држи лекцију о томе шта значи бити жена".
Ово, ипак, није једина контроверза која прати овогодишње такмичење за најлепшу жену света.
Србија је, подсећамо, ове године одбила да учествује у такмичењу будући да се оно одржавало у САД, држави која КиМ не сматра територијом Републике Србије.
Многи пратиоци "Избора за мис универзума" осудили су негативну реакцију представнице тзв. Косова на проглашење победнице, Американке Р'Бони Габријел.
Поред тога, како преносе бројни медији, значајан број фанова такмичења сматра да је овогодишњи избор био намештен и да представница САД није заслужила победу.