Сједињене Америчке Државе немају довољно залиха муниције, као ни могућност да их попуне у случају већег војног сукоба са Кином, закључили су стручњаци Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС).
У тој организацији сматрају да је неопходно прављење залиха муниције и материјала за њену производњу, као и нуђење бољих услова произвођачима како би они имали интерес да улажу у нове производне капацитете.
ЦСИС, званично непрофитна организација која међу својим донаторима има гиганте америчке војне индустрије попут "Локид Мартина", "Боинга" и "Џенерал динамикса", критиковао је тренутно стање те индустријске гране у САД, назвавши га неприпремљеним за "данашње конкурентно окружење".
Производни капацитети у САД не би могли да изнесу дужи сукоб високог интензитета, пише у њиховој најновијој анализи. Примећен је недостатак одређених врста наоружања, укључујући ракете за "џавелине" и "стингере", као и хаубице калибра 155 милиметара и противартиљеријске радаре, који су послати Украјини.
У случају сукоба са Кином око Тајвана, за који у ЦСИС-у верују да САД не би имале пуно времена да се припреме, проблеми би могли да постану још очигледнији.
"У више од 20 симулација кинеско-америчког сукоба у Тајванском мореузу које смо спровели, америчкој војсци у просеку треба око 5000 ракета дугог домета за три недеље борби", пише у извештају.
САД су у свакој од симулација свој целокупни инвентар тог оружја потрошиле већ током прве недеље сукоба, приметили су у ЦСИС-у, додајући да је време производње тог оружја две године.
Извештај је идентификовао низ основних слабости, укључујући статус Пентагона као јединог купца оружја и његова правила набавке, која дају приоритет "контроли ефикасности и трошкова над брзином и капацитетом".
Произвођачи немају предвидљиву потражњу те врсте муниције, која би се могла обезбедити вишегодишњим уговорима, објашњава се у извештају. Дакле, озбиљно улагање у капитал и особље за њихову производњу "није добра пословна одлука".
Амерички прописи о извозу наоружања у великој мери успоравају његову продају која често траје месецима, а понекад и годинама. Руско и кинеско наоружање због тога често има предност, као и због њихових нижих цена, наводи се у извештају.