САД шаљу Кијеву М1А2 верзију тенкова "Абрамс": Свака грешка посаде може да доведе до експлозије

Уместо М1А1 верзије тенка "Абрамс", Вашингтон планира да пошаље Украјини А2 верзију, али без тајног оклопа, пише "Политико"

Америка планира да Кијеву пошаље борбени тенк "Абрамс" али у напредној верзији М1А2, уместо старе М1А1, објавио "Политико" позивајући се на три особе које су упознате са договорима.

Према подацима тог сајта, 31 тенк предвиђен за Украјину неће укључивати тајну мешавину оклопа која чини најновију верзију тако смртоносном, рекли су извори који под условом анонимности.

Верзија М1А2 има софистициранију оптику и контроле од старије верзије А1, коју америчка војска намерава да повуче у наредних неколико година. Споља сличан А1, А2 има редизајнирану оружну станицу са побољшаном оптиком за циљање и независни термални посматрач који скенирање циљева у свим временским и другим условима на бојном пољу.

Најрадикалније промене су у унутрашњости која је редизајнирана да се искористе предности нове технологије. Контролни механизми су дигитализовани, пре свега нови информациони систем међу возилима који им омогућава да континуирано и аутоматски размењују информације. Користећи нову технологију, команданти могу брзо да прате локацију пријатељских возила, идентификују непријатељске положаје и обрађују артиљеријске захтеве.

Али америчка политика забрањује извоз "Абрамса" са поверљивим пакетима оклопа које користи америчка војска, што укључује осиромашени уранијум, наводи "Политико" позивајући се на четврти извор.

Због тога САД уклањају возила са овог тајног "рецепта" за оклоп пре него што их продају другим земљама. Постоје и други пакети оклопа које САД могу да обезбеде страним војним купцима.

Пентагон планира да Украјини обезбеди верзију А2 у овом "извозном" облику, према речима једног одбрамбеног званичника и још двоје упознатих са разматрањима.

Остају питања о временском оквиру када тенкови "абрамс" могу бити испоручени Украјини. Резервоари се склапају само на једном месту — у владиној фабрици у Охају. То постројење може да произведе 12 тенкова месечно, али линија је сада пуна нових поруџбина тенкова за Тајван и Пољску — наруџбине које би било тешко и вероватно контроверзно оставити недовршене.

Војска пружа више опција лидерима да одреде даље пословање, рекао је новинарима у среду шеф набавке Даг Буш.

Пољска и Тајван чекају своју испоруку

Пољска је наручила 250 тенкова А2 који ће бити испоручени почевши од 2025. године, али у међувремену добија хитну испоруку од 116 тенкова А1 које је недавно отписао Корпус маринаца. Варшава је тражила да тенкови брзо замени 250 тенкова Т-72 из совјетске ере које је дала Украјини прошле године, а затварање тенковских јединица маринског корпуса учинило је стотине добро одржаваних тенкова одмах доступним.

Тајван је наручио 108 тенкова М1А2 2019. године, а очекује се да ће први бити испоручени 2024. године.

Америчка војна фабрика "Џенерал дајнамикс" више не прави М1 од почетка, већ има неколико возила која су резервоари са "костуром". Када стигну нове поруџбине, "Џенерал дајнамикс" модификује ова возила новом технологијом у зависности од тога која је варијанта изабрана.

Али ове надоградње нису "лаке или брзе", рекао је Буш.

Уместо да Украјини шаљу тенкове из сопствених залиха, као што су радиле са претходним оружјем, Вашингтон је сада навео да купује "Абрамс" од индустрије, што значи да ће стићи на бојно поље за много месеци, или потенцијално годинама, с обзиром на индустријска ограничења у њиховој надоградњи. У међувремену, САД ће обучавати украјинске снаге како да одржавају и управљају тенковима, као и тактици "комбинованог маневара наоружања" како би им помогли да интегришу оружје у своје укупне операције.

Било која верзија "Абрамса" била би значајна надоградња у односу на тенкове из совјетске ере којима Украјина сада користи, у ватреној моћи, прецизности и оклопу. Али када стигну, украјинске снаге ће имати изазов да их одрже у функцији, кажу стручњаци.

Ти изазови су разлог зашто је Бајденова администрација погурала испоруку немачких тенкова "леопард", које је лакше одржавати. Први "леопарди" из Немачке и других европских земаља ће вероватно почети да стижу у Украјину на пролеће.

Нова верзија тенка тешка за одржавање

За разлику од других резервоара који користе дизел, "абрамс" има гасну турбину који гута млазно гориво ЈП-8, које је скупље и логистички компликованије. Такође их је тешко одржавати, а свака грешка посаде могла би да изазове да мотор експлодира.

У међувремену, за рад им је потребна огромна инфраструктура, укључујући возила за спасавање М88 за поправку оштећених делова на бојном пољу.

"М1 је сложен систем наоружања који је тежак за одржавање, као што смо причали", рекао је портпарол Пентагона Бриг.