"Политико": Столтенберг ће поново бити изабран за генералног секретара НАТО-а

Велики број имена је у игри за најважнију позицију у Алијанси, али највећи су изгледи да ће, још увек актуелном, генералном секретару мандат поново бити продужен

Чланице НАТО-а треба да изаберу новог генералног секретара, с обзиром на то да Јенсу Столтенбергу мандат истиче 30. септембра 2023. године.

Нешто мање од годину дана након што му је други мандат продужен услед украјинске кризе, "Политико" пише да је поновно продужење Столтенберговог мандата најизгледнија опција. 

"Следећи генерални секретар мора да одигра тешку улогу у балансирању између охрабривања западних држава да наставе са испоруком оружја Украјини и јачање одбране самог НАТО-а, а да се, истовремено, формално не умешају у сукоб. Мало је оних који би могли да преузму ову осетљиву улогу", наводи лист.

Расположење у Алијанси је такво да је већина чланица за ново лице, додаје се у тексту, али изгледа да ће на крају ипак играти на сигурно и држати се Столтенберга.

Међутим, до сада су сви генерални секретари били мушкарци, па расте притисак да овога пута буде изабрана жена, а међу онима које се наводно спомињу су премијерка Естоније Каја Калас, премијерка Литваније Ингрида Шимонтје, председница Словачке Зузана Чапутова и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. 

"Ако мушкарци покушају да заувек остану на својим позицијама, никада нећемо постићи равноправну репрезентативност жена", каже неименовани НАТО дипломата и додаје да Столтенберг жели да остане генерални секретар.

"Политико" указује да се он и даље доживљава као један од ретких високих званичника који може да задржи смиреност и да се држи сценарија, чак и у најтежим кризама.

Упитан раније какви су му даљи планови, Столтенберг је одговорио да не жели да се бави спекулацијама.

"Тренутно сам фокусиран на своје обавезе. Не спекулишем о томе шта ће бити након истега мог мандата", изјавио је за Би-Би-Си у децембру. 

Лист додаје да постоје тежње да за новог генералног секретара буде изабран званичник из Источне Европе, док су западне државе више за неког "поузданог", попут британског министра Воласа.

Међутим, Париз се противи његовој кандидатури јер захтева да генерални секретар буде из Европске уније, а компромисно решење би могао да буде неко из Холандије, а највише се говори о премијеру Марку Рутеу.

Холандски политичари су традиционално популаран избор за ову позицију, пише "Политико" и наводи да су у протеклих шест деценија тројица генералних секретара била из Холандије, односно укупно 21 годину су држали позицију првог човека НАТО-а.

Ипак, други дипломата истиче да је само реч о списку имена која су некоме пала на памет, те да неће доћи до промене на челу Алијансе.

"Моја претпоставка: Јенс Столтенберг", закључује дипломата.