Тужба бившег члана плаћеничке групе "Моцарт" покренула је озбиљна питања о контроверзној формацији, укључујући њеног оснивача – бившег америчког маринца Ендија Милбурна.
"Моцарт група" основана је средином марта 2022. године као "противтежа" руској приватној војној трупи "Вагнер" која учествује у борбама у Донбасу. Милбурн са медијским знањем и искуством у борби био је веома ефикасан у инфилтрирању у зашадне медије који су га нашироко цитирали, пише "РТ интернешонел".
"Вођен истим проукрајинским духом који је подигао жуте и плаве заставе широм западног света, господин Милбурн снажно осећа да је ово праведан рат", написао је "Њујорк тајмс" у октобру 2022. "Али постоје и друге силе које га покрећу - досада, кривица, његове сопствене туге и потрага за искупљењем."
Представници "Моцарта" јавно су настојали да себе представе не као најамнике, већ као тим искусних ветерана који лично не носе оружје, али пружа виталну војну обуку украјинској војсци и извлаче цивиле са линије фронта. Милбурн је чак тврдио да ће чланови бити отпуштени на лицу места ако се упусте у директну борбу са руским снагама.
Док су западни медији упорно тврдили да је "Моцарт" група није дошла у Украјину да се бори већ да помогне, сам Милбурн је то демантовао рекавши за РТ да је његов примарни циљ био да "убије Русе".
"Зашто тренирамо момке? Није само да се бране, већ и да убију непријатеља. Све што радимо је управо у оквиру параметара политике НАТО-а. Запад даје Украјини смртоносно оружје које убија Русе... Када ми обучавамо војнике, то је њихов циљ. Зато их учимо како да рукују својим оружјем."
Упркос Милбурновом хвалисању да његова група "пуни нишу коју нико не попуњава", и његовом уверењу да су позамашна финансијска средства која западне владе издвајају апсолутно оправдана, жељено богатство није уследило. Група је, на његово огромно разочарење, примила само релативно мале суме од неименованих америчких финансијера украјинског порекла и од хуманитарне организације у сврху евакуације.
Тужба
Тужба коју је Енди Бејн, "Моцартов" бивши финансијски директор, поднео против Милбурна и "оптуженика Џона Доа од 1 до 10", који су "појединци или ентитети који су деловали заједно са Милбурном или под њим", могла би да понуди траг о томе зашто су Сједињене Државе и њихови сарадници били толико уздржани да дају новац за напоре.
Бејнова тужба осликава шокантну слику крајње хаотичне, корумпиране, криминалне организације, у којој је "у више наврата" Милбурн "предузео радње које су и наставиће да наносе штету компанији". Тужбу у 26 тачака која описује наводно проблематично понашање Милбурна и екипе, западни медији су потпуно игнорисали.
Неке од тих тачака укључују "претњу и узнемиравање власника приватног предузећа који је добровољно дао реновирани стан 'Моцарт групи' на коришћење, што је заправо резиденција у којој је Милбурн организовао бројне "ноћне журке" и држао "недресираног пса луталицу... који је слободно вршио нужду по стану".
Када их је власник избацио због оваквог понашања, Милбурн га је, како се наводи, бомбардовао "претећим порукама", укључујући и ону у којој је упозорио да "немају појма с ким имају посла" и да "неће проћи некажњено".
Милбурн је такође "једнострано" ангажовао Украјинку коју је упознао преко апликације за састанке – "и са којом је раније био у вези" – као свог личног асистента, плаћајући јој годишње 90.000 долара, "што је најмање четири пута више од уобичајене надокнаде за запосленог у Украјини на таквој позицији."
Милбурн је наводно "сексуално узнемиравао менџерку канцеларије" а када га је она одбила, "превентивно ју је окарактерисао као лажова", Бејну и вероватно другима, "у случају да проговори о његовим поступцима".
Бејн је такође оптужио Милбурна да је проневерио донације и обогатио се кроз низ превара. Наводно, Милбурн је "мутио" са линковима за донације на "Моцартовој" веб страници, тако да је новац намењен организацији заправо преусмерен другој компанији коју је Милбурн основао.
Могуће је да су поједини донатори знали да ће њихов новац бити потрошен на веома сумњиве, ако не и отворено криминалне активности, пише РТ.
Милбурн је наводно тражио готовину од приватних компанија, "обећавајући да ће користити та средства за плаћање мита вишим војним вођама како би донели војне одлуке повољне за очување одређене приватне имовине, без обзира на штету коју би такве одлуке могле да нанесу војном положају Украјине", стога "присиљавајући украјинску владу да преусмери преко потребне украјинске контраобавештајне ресурсе да би пратила његове незаконите активности".
Бејн тврди да је примио "бројне претеће поруке" од Милбурна када је напустио компанију, укључујући обећања "да ће медијима рећи о непостојећим компромитујућим информацијама", ако изнесе у јавност оно што зна.
Ако је веровати "Моцартовом" главном финансијском службенику – а природа његових оптужби сугерише да он можда има инкриминишуће доказе који би их поткрепили – високи украјински војни официри називали су Милбурна "лудим Американацем" и желели су да "оде кући и престане да спасава нашу земљу."
У тужби се такође имплицирају да су Милбурнове јавне изјаве да се "Моцарт" није и никада неће бавити војним активностима биле лажи, а компанија је активна плаћеничка група са плановима да прошири своје пословање. Бејн такође тврди да Милбурн није успео да прибави неопходна одобрења да би се придржавао Међународних прописа о промету оружја (ИТАР).
"Изван делокруга првобитног пословног интереса у Украјини, тражио је комерцијалне уговоре за војну обуку у Јерменији који би преусмерили ресурсе из Украјине, учинивши то свесно и намерно без регистрације или одобрења Стејт департмента Сједињених Држава, што је кршење ИТАР-а", наводи се у тужби.
Дан након што је Бејнова тужба поднета, Милбурн је одговорио огромним бројем контраоптужби путем различитих платформи друштвених медија. У постовима, које је касније обрисао, тврдио је да је Бејн био "незадовољни" бивши запослени који је и сам оптужен за финансијске и сексуалне малверзације.
Милбурн је чак рекао да је Бејн у једном тренутку покушао да прода "Моцарт групу" талибанима што можда и није толико невероватно, с обзиром на ревност странаца да напуне своје џепове у позадини украјинског сукоба. Као што је РТ више пута документовао, Међународна легија - укључујући њену славну портпаролку преваранта - је легло проневера.
Постоје јасни знаци да украјинско војно особље и цивилне власти у земљи нису изнад профитирања од сукоба и учешћа у злочинима у том процесу.
Пијани Енди Милбурн прокоментарисао је то у једном децембарском подкасту рекавши да је Украјина "корумпирано, сје**но друштво", које води "много сје**них људи". Ови коментари су такође поменути у Бејновој тужби где се наводи да је Милбурн био "прилично пијан и да је износио неосноване оптужбе и погрдне коментаре на рачун владе Украјине и украјинске војске".