Уцена америчких сенатора због Шведске и Финске: Турској не продавати Ф-16 авионе

Сенатори позивају Бајдена да одложи продају авиона Ф-16 Турској све док Финској и Шведској не дозволи улазак у НАТО

Група сенатора из оба страначка штаба, републиканаца и демократа, позвала је председника Сједињених Америчких Држава, Џозефа Бајдена, да одложи продају борбених авиона Ф-16 Турској све док та земља не дозволи Шведској и Финској да се придруже НАТО Алијанси.

Писмо Бајдену упућено је у тренутку док нордијске државе чекају да Турска одобри њихов пријем у Северноатланстски савез, чија је Турска чланица.

Да се Бајденова администрација спрема да затражи од законодаваца да одобре продају авиона Ф-16 Турској, што би представљало једну од највећих продаја оружја последњих година, раније су за Си-Ен-Ен саопштили извори из Конгреса САД.

Група од 27 сенатора написала је у свом писму јуче, да Конгрес "не може да разматра будућу подршку Турској, укључујући и продају елитних летелица, док та држава "не заврши ратификацију приступних споразума".

"Пропуст да се признају протоколи или да се представи временски оквир за њихову ратификацију, угрожава јединство Алијансе у кључном тренутку историје, док Русија наставља своју ничим изазвану инвазију на Украјину", наводи се у писму и додаје:

"Продуктиван и обострано користан билатерални безбедносни однос са Турском, у интересу је Сједињених Држава, и ми чекамо да турска влада ратификује протоколе о приступању Шведске и Финске НАТО", написали су у саопштењу и нагласили да "свако одлагање представља ризик за безбедност Алијансе, за Европу и међународни светски поредак коме Владимир Путин наставља да прети".

Финска и Шведска званично су поднеле захтев за улазак у НАТО блок прошлог пролећа, само неколико месеци након што је Русија отпочела специјалну војну операцију у Украјини.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган оптужио је две земље да су "као пансиони за терористичке организације". Те тензије су се наставиле.

Турска је прошле недеље позвала на одлагање трилатералног састанка са представницима Шведске и Финске, након што је турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу рекао да је шведска влада саучесник у спаљивању Курана током протеста у Стокхолму.

Турска државна новинска агенција јавила је да је сусрет отказан због "нездравог политичког окружења", а ускоро су различите државе почеле да повлаче особље својих амбасада из Истанбула, што је Турска окарактерисала као "психолошки рат" и напор Запада да се уништи туризам у земљи.