У разорном земљотресу у Турској и Сирији погинуло је, према најновијим подацима, више од 11.000 људи, пренели су светски медији.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган саопштио је да је број жртава земљотреса у Турској порастао на 9057, а да су у тој земљи повређене 52 979 особе.
Раније је саопштено да је у Сирији погинуло више од 2.500 људи.
Ројтерс наводи да се очекује да ће број жртава значајно порасти због тога што су стотине породица и даље под рушевинама, више од 50 сати након земљотреса.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган прогласио је тромесечно ванредно стање у 10 провинција које су највише погођене разорним земљотресом, називајући их "зоном катастрофе".
"Одлучили смо да прогласимо ванредно стање како бисмо осигурали да се операције изводе брзо", рекао је Ердоган у свом првом телевизијском обраћању након земљотреса.
У Турској је након разорног земљотреса у понедељак регистровано 648 накнадних потреса, саопштила је Управа за ванредне ситуације.
Више од 79.000 људи ангажовано је у спасилачким операцијама, а 5.402 тешка возила, углавном багера, шлепера, дизалица, булдожера, камиона, приколица и грејдера упућено је на погођена подручја, наводи агенција Анадолија.
Девојчица спасена из рушевина 47 сати након земљотреса
Шестогодишња девојчица спасена је из рушевина у турској провинцији Адијаман 47 сати након што су два снажна потреса погодила југ земље, јавила је агенција Анадолија.
Три сата раније иста спасилачка екипа извукла је мајку девојчице испод срушене зграде. Дете је упућено у болницу.
Санкције отежавају достављање помоћи Сирији
Министар спољних послова и дијаспоре Сирије Фајсал Микдад изјавио је да "огромну катастрофу", која је задесила Сирију после земљотреса, додатно отежавају западне санкције због којих хуманитарна помоћ не може да уђе у земљу.
У интервјуу за телевизију Ел Мајадин, Микдад је истакао да према међународном праву хуманитарна помоћ не подлеже санкцијама, али да у стварности "ништа не може да уђе у Сирију" због америчких санкција, преноси агенција САНА.