Земљотрес дипломатија: Грци међу првима прискочили у помоћ Турској

Две земље повезала је трагедија, па су тако Грци послали своје спасиоце и хуманитарну помоћ, а уз све то ће Атина бити и на челу иницијативе да се у Европској унији у марту одржи донаторска конференција за прикупљање помоћи Турској

Члан грчке екипе за ванредне ситуације Константинос Никас никад неће заборавити своју спасилачку мисију у Турској, јер је, како пише "Политика", излажући се опасности у провинцији Хатај у насељу Искендерун успео да стигне до седмогодишње девојчице и да је изнесе на светло дана.

"Када је из тог лома извукао девојчицу, Никас је почео да се тресе и бризнуо је у плач. Мала Фатма се својим ручицама грчевито држала око његовог врата гледајући унаоколо. Када се прибрала и она је почела да плаче и да тражи мајку", забележио је истанбулски "Хуријет".         

Срећан расплет са малом Фатмом није усамљен, јер према писању локалних медија, припадници грчке специјалне екипе за ванредне ситуације (ЕМАК) испод рушевина су извукли још пет заробљених грађана.            

Иако лидери две земље у последње време немају контакте, премијер Киријакос Мицотакис је одмах после тешког земљотреса који је погодио Турску позвао председника Реџепа Тајипа Ердогана и несебично му понудио помоћ.            

"Ово није први пут да земљотреси погађају Грчку и Турску. У тешким ситуацијама као што је ова ми треба да помогнемо једни другима", рекао је грчки премијер, иако је почетком прошле године председник Ердоган изјавио да "више не жели да види Мицотакиса" зато што у свету (Америци) води кампању против његове земље.

Грчки премијер је потврдио и да ће Атина бити на челу иницијативе да се у Европској унији у марту одржи донаторска конференција за прикупљање помоћи Турској.        

И грчки министар спољних послова Никос Дендијас посетио је данас подручја у Турској погођена разорним земљотресом у пратњи турског колеге Мевлута Чавушоглуа, преноси Танјуг. Његов долазак прва је посета једног европског министра Турској откако је земљотрес у понедељак погодио ту земљу и Сирију.

"Грчки напори неће стати овде. Грчка ће учинити све да подржи Турску, билатерално или као чланица ЕУ", рекао је Дендијас, док је Чавушоглу посебно захвалио грчким спасиоцима "на надљудским напорима и континуираном раду целе недеље".

"Приметили смо да су сви Грци, не само спасиоци, били усхићени после сваког спасавања...Добросуседски односи се показују у тешким данима", рекао је Чавушоглу.

Поред спасилачких тимова Грчка је у Турску одмах упутила 80 тона хуманитарне помоћи: шаторе, ћебад, кревете, лекове и другу медицинску опрему. Покренута је и акција за прикупљање намирница за угрожено становништво.            

Анкара и Атина, како подсећа "Политика", већ деценијама не могу да нађу заједнички језик у вези с многим отвореним питањима: разграничењем у Егеју и Медитерану, кипарским проблемом, положајем мањина у Турској, односно у Грчкој. Њихови лидери као да још нису у стању да се ослободе бременитог наслеђа прошлости које вуче корене од османске империје. Крајем прошлог века ове земље два пута су биле на ивици оружаног сукоба због спора око тога коме припадају нека ненасељена острвца, стене у источном Егеју.            

Али, и кад су крајем прошлог века земљотреси у кратком размаку погодили две суседне земље, Атина и Анкара су несебично прискочиле једна другој у помоћ.

То је довело до побољшања односа, које је иницирао тадашњи министар спољних послова Грчке Јоргос Папандреу, потомак једне од најутицајнијих породица у савременој Грчкој. То су новинари с правом назвали "земљотрес дипломатијом", пошто је на том таласу једно време дошло до приметног побољшања односа и међусобних посета на највишем нивоу, што је раније годинама било незамисливо.

Али у последње време поново је дошло до погоршања, чак и до звецкања оружјем због разграничења у Средоземљу, где су у међувремену пронађене велике резерве нафте и течног гаса. Анкара и непризната држава коју су Турци прогласили на подељеном Кипру кажу да полажу право на то природно благо, што у Атини и Европској унији оспоравају.            

Ипак, неке појединости охрабрују, наводи "Политика". Поводом најновијег земљотреса у Анадолији угледни "Катимерини" је објавио цртеж на којем пише: "Сви смо ми сада Турци". А грчка државна телевизија (ЕРТ) програм је почела популарном турском песмом, бележе медији у Истанбулу.