Ситуација на Куби се погоршава, јер корумпирани, брутални и антиамерички комунистички режим на острву наставља да даје приоритет сопственој потпуној контроли у односу на слободу, могућности и основно благостање кубанског народа, изјавио је данас амерички државни секретар Марко Рубио.
Према његовим речима, кубански војно контролисани конгломерат "Гаеса" упорно служи као главни вектор елити режима за крађу малобројних ресурса острва, преусмеравајући их на репресију, антиамеричку субверзију и шпијунажу, уместо на школе, електране и основне потребе кубанског народа.
"Гаеса" је моћни кубански пословни конгломерат под контролом тамошње војске, који управља кључним секторима привреде попут туризма, финансија и спољне трговине.
Рубио је саопштио да је данас означио додатне субјекте мреже "Гаеса" повезане са премештањем новца и физичке имовине, као и субјекте одговорне за експлоатацију кубанских резерви минерала и метала ради стицања незаконите добити.
Амерички државни секретар је упозорио да је свако ко пружа услуге овим санкционисаним актерима у опасности да и сам буде санкционисан.
Он је нагласио да стране банке и друге компаније које пружају услуге овим субјектима морају одмах да замрзну те активности.