Амерички маринци стационирани на јапанском острву Окинава недавно су добили нове системе за борбу против бродова и дронова.
Како је саопштила америчка Служба за дистрибуцију визуелних информација у области одбране (ДВИДС), реч је о противбродском систему НМЕСИС и противваздухопловном систему МАДИС. Ово наоружање предато је 12. обалском пуку 3. дивизије америчке морнаричке пешадије.
Према наводима америчке војске, распоређивање ових система представља још један корак у трансформацији америчких снага у региону, јер се НМЕСИС и МАДИС сматрају кључним елементима одбране од нових претњи.
НМЕСИС је копнени противбродски систем који користи ударне ракете постављене на лако тактичко возило. Лансирање може бити полуаутономно или потпуно аутономно, што омогућава високу покретљивост и ефикасну одбрану острвских територија.
С друге стране, МАДИС је копнени систем кратког домета намењен уништавању авиона, хеликоптера и малих беспилотних летелица.
Систем се састоји од два тактичка возила: једно је опремљено радаром од 360 степени, средствима за откривање и неутрализацију дронова и командним пунктом, док друго носи ракете "стингер", топ калибра 30 милиметара и средства за електронско ратовање.
Последњих година односи Јапана и Кине постају све напетији.
Пекинг оштро критикује јапанско наоружавање и говори о јапанском неомилитаризму, тврдећи да је такав курс у супротности са имиџом Јапана као мирољубиве нације.
С друге стране, Токио повећање војних издатака оправдава, како наводи, претњама које долазе из Русије и Северне Кореје.
Јапан је такође поручио да је спреман да употреби војску уколико евентуална кинеска акција против Тајвана буде представљала претњу и по јапанску територију.