Железнички саобраћај широм Немачке почео је постепено да се нормализује након великог квара који је привремено зауставио возове у целој земљи.
Компанија "Дојче бан" саопштила је да су возови поново у саобраћају, али да путници и даље треба да рачунају на велика кашњења, делимична отказивања и поремећаје у реду вожње.
Генерална директорка компаније Евелин Пала изјавила је да је квар отклоњен након око 90 минута захваљујући активирању резервног система.
"Сада сви возови поново саобраћају. Успели смо да стабилизујемо ситуацију помоћу резервног система. Узрок квара тек треба да утврдимо", рекла је Пала за немачки лист "Билд".
Према наводима компаније, проблем је изазвао прекид рада дигиталног железничког комуникационог система ГСМ-Р, кључног за безбедно управљање железничким саобраћајем. Квар је погодио не само међуградске и брзе возове, већ и регионалне линије, градске железнице и приватне оператере.
Током поремећаја саобраћај је био практично обустављен на територији целе земље, а возови су задржавани на станицама или на безбедним деоницама пруге. У Берлин и Минхену саобраћај градских железница био је потпуно прекинут.
Према информацијама до којих је дошао "Билд", један од могућих узрока квара могла би бити замена компоненте у радио-комуникационом систему, али из "Дојче бана" за сада нису потврдили те наводе.
Из немачке железничке компаније поручују да ће бити потребно још времена да се ред вожње у потпуности стабилизује и да ће додатне информације бити објављене након завршетка истраге о узроку квара.