Сједињене Америчке Државе су развиле ласерско оружје које је успешно испитано у оквиру система противваздушне одбране "Златна купола", изјавио је амерички министар одбране Пит Хегсет.
"Данашњи први велики тест Златне куполе за Америку (ГДА) је био у потпуности успешан, а била ми је част да му присуствујем лично", написао је Хегсет на Иксу.
Он је навео да је систем "Динамичне одбране и аутономног поражавања" (ДДАД) употребио енергетско оружје да "самостално и без грешке идентификује, циља и елиминише низ надолазећих претњи", међу којима су били дронови и крстареће ракете.
Златна купола је "стварна, моћна, и на путу" да буде изграђена на време, рекао је Хегсет.
Пентагон још није објавио званично саопштење о тесту.
Амерички председник Доналд Трамп је наредио изградњу новог система ПВО по повратку у Белу кућу 2025. године. Концепт се првобитно звао "Америчка гвоздена купола" по постојећем ПВО систему који користи Израел, али је потом преименован.
О самом програму ГДА се не зна много. Хегсет је својевремено рекао да се развија у координацији са постојећим системима и командама, као и да на њему ради "Локид Мартин", али и низ других компанија.
Хегсет, који тренутно лобира да Конгрес одобри рекордни војни буџет од 1,5 билиона долара, изјавио је да Трамп остварује визију председника Роналда Регана из 1980-их о "Стратешкој одбрамбеној иницијативи" (СДИ) која би штитила САД од интерконтиненталних балистичких ракета СССР-а. Тај такозвани "Рат звезда" програм није се одмакао даље од пропаганде, али је утицао на постизање низа споразума о ограничењу нуклеарног оружја.
Пентагон је у мају 2025. објавио да ће "Златна купола" имати сензоре али и пресретачке компоненте у орбити, што је било предвиђено и пројектом СДИ, иако крши низ међународних споразума о демилитаризацији космоса.