Разарач у пустињи: Шта ће Кини реплика америчког ратног брода

Макета стандардног разарача америчке ратне морнарице снимљена је из сателита на полигону за вежбе ракетних снага у Синђангу

Кина је изградила реплике америчких разарача и носача авиона у пустињи Такламакан, које је користила за ракетне вежбе гађања, наводи агенција "Блумберг" позивајући се на сателитске снимке.

На снимцима компаније "Вантор" (бившег "Максара"), види се реплика у пуној величини ратног брода, истог облика и димензије клас "Арли Берк" који користи америчка ратна морнарица. 

По наводима истраживача, реч је о полигону Руочанг у покрајини Синђанг-Ујгур, где је раније примећена реплика носача авиона "Џералд Форд". Претпоставља се да су обе макете коришћене за навођење противбродских ракета како би кинеске посаде могле да у случају сукоба са америчким бродовима противнику нанесу максималну штету.

Изградња реплика могућих циљева је рутинска пракса у свету. Кина је тако изградила копију кварта у Тајпеју где су смештене канцеларије "владе Тајвана", наводно за вежбе копнене војске и командоса. Америчко ратно ваздухопловство је на својим полигонима вежбало гађање реплика кинеских ПВО система ХК-22.

Оно што пада у око је да су Кинези детаљне реплике америчких ратних бродова изградили на месту за које су знали да га снимају амерички сателити, шаљући тиме другу врсту поруке Вашингтону.