Зближавање Кине и Индије као нови мотор БРИКС-а

Позиција Индије у КВАД-у усложњена је ремилитаризацијом Јапана и најавом Токија да би могао војно да интервенише у случај кризе у Тајванском мореузу, што је у потпуној супротности са намером Њу Делхија да одржава равнотежу у односима

Кина и Индија би требало да гледају једна на другу као на партнере у сарадњи, а не као на конкуренте, да поштују кључне међусобне интересе и да на одговарајући начин решавају осетљива питања, изјавио је кинески министар спољних послова Ванг Ји  који  је разговарао са индијским саветником за националну безбедност,Аџитом Довалом у Њу Делхију, на маргинама 16. састанка саветника за националну безбедност и високих представника за националну безбедност земаља БРИКС-а.

Отопљавање односа Кине и Индије, који су још увек оптерећени питањем границе и спорадичних спољнотрговинских трзавица, наговештено је у октобру 2024. године, у Казању, када су се председник Си Ђинпинг и индијски премијер Нарендра Моди састали на маргинама самита БРИКС-а, први пут после 2020. године, дефинишући, како је тада из Пекинга саопштено, важне стратегијске смернице за побољшање и развој билатералних односа.

Ванг позвао на убрзање обнове механизама дијалога и размене

Уколико Кина и Индија заиста наставе путем који су Си и Моди дефинисали на самиту БРИКС-а у Казању, биће то нови ветар у леђа поменутој организацији, али и важно геополитичко сидро у осујећењу покушаја да Азија буде дестабилизована.

Намера две земље да превазиђу неспоразуме и сарађују без суревњивости демонстрирана је и на летошњем самиту Шангајске организације за сарадњу у Тјенцину којем је присуствовао Нарендра Моди, као и претходном посетом Ванг Јиа Њу Делхију.

Стога је од нарочите важности што је Ванг Ји, који је и специјални представник Кине за питање кинеско-индијске границе, ове недеље позвао две земље да убрзају обнову дијалога и унапреде размену у области трговине, финансија, спровођења закона, медија и у другим областима, док две суседне земље настоје да одрже билатералне односе на здравом и стабилном колосеку.

Партнери, а не конкуренти

Најпре, Ванг је истакао да су Кина и Индија партнери у сарадњи, а не конкуренти, што, како такође у Пекингу наглашавају, представља најважнији стратегијски консензус две стране и пружа важан подстицај за стабилан развој билатералних односа.

"Заједничким напорима обе стране, размена у различитим областима постепено је обновљена, комуникација и сарадња напредују уређеним током, а погранична подручја углавном су остала мирна", рекао је Ванг, додајући да ова достигнућа нису лако постигнута, па их утолико пре треба више ценити.

Да питање границе не утиче на билатералне односе

Ванг је позвао две стране да кроз сарадњу подрже развој и међусобни препород, као и да помогну убрзање процеса модернизације Глобалног југа.

"Две стране треба да питање границе поставе на одговарајуће место и спрече да оно утиче на укупни развој билатералних односа", рекао је Ванг.

По њему, две "најмногољудније економије света" не треба само да посматрају билатералне односе из дугорочне перспективе, већ и да унапређују сарадњу са глобалном визијом.

Изјаве које стижу из Њу Делхија охрабрују

Нарочито охрабрује изјава Аџита Довала да став Индије о питању Тајвана остаје непромењен, као и да је Индија спремна да сарађује са Кином на плану подршке кључним међусобним интересима, очувању мултилатерализма и заштити легитимних права и интереса земаља у развоју.

Довал је истакао и да је Индија спремна да настави да посматра односе са Кином из стратегијске перспективе, убрза унапређење билатералних веза, на одговарајући начин решава разлике и тежи исходима у којима обе стране добијају.

Постаје ли КВАД тег окачен о ногу Индије?

Уколико Кина и Индија успеју да остваре намере двојице лидера из Казања, њихово међусобно разумевање значило би макар делимично удаљење Индије од Квадрилатералног безбедносног дијалога (КВАД), у којем од 2017. године учествује са САД, Јапаном и Аустралијом.

Иако КВАД није класичан војни савез попут НАТО-а, он представља геополитичку и геостратегијску платформу за координацију и јачање сарадње у Индо-пацифичком региону, али на плану обуздавања Кине.

Ремилитаризовани Јапан мења акциону структуру КВАД-а

Индија је до сада настојала да очува стратегијску равнотежу, притом стално наглашавајући да КВАД није усмерен против било које појединачне државе, иако је више него јасно да је обуздавање Пекинга главни мотив за оснивање КВАД-а, барем у Вашингтону, Канбери и Токију.

Индија, међутим, води рачуна да учешће у КВАД-у не угрози њену традиционалну политику стратегијске аутономије. Због тога Њу Делхи настоји да одржи добре односе и са другим великим силама, укључујући Русију и Кину, као и да развија сарадњу у оквиру организација као што су БРИКС и Шангајска организација за сарадњу.

Индијско учешће у КВАД-у компликује текућа ремилитаризација Јапана, као и најаве да би Токио, који је део КВАД-а, могао да интервенише у случај кризе у Тајванском мореузу, што је у потпуној супротности са намером Њу Делхија да одржава равнотежу у односима.

Ту позицију отежава и случај ухапшене паравојне групе, сачињене од америчког пса рата Метјуа Вандајка и украјинских војних инструктора, која је, преко Индије, незаконито покушала да увози дронове у Мјанмар и обучава побуњеничке групе.
Притвор овој групи у Њу Делхију је почетком овог месеца продужен за још месец дана.