Свет

Нигер напустио МКС: "Селективна правда" трибунала

Афричка нација је трећа држава која се дистанцирала од суда
Нигер напустио МКС: "Селективна правда" трибуналаGetty © LIVINUS

Нигер се званично повлачи из Међународног кривичног суда (МКС) након што је оптужио трибунал за "селективну правду", чиме је постао трећа земља која се дистанцирала од суда, након Филипина и Бурундија.

Земља је предала писмо УН раније ове седмице и тако започела процес повлачења из Римског статута, оснивачког уговора суда.

"Иако је трибунал изазвао велике наде међу људима који цене мир и правду, био је предмет злостављања и експлоатације", саопштиле су власти Нигера.

Мали и Буркина Фасо су такође изразили намеру да напусте МКС. Излазак Нигера званично ће ступити на снагу 12 месеци након обавештења послатог УН.

image
Live