Долазак суверениста и десно оријентисаних политичара на чело европских земаља једини је спас за Европу и евентуално спречавање великог рата, сматра пуковник у пензији Милан Јоловић.
Јоловић је у емисији "Данас на РТ" анализирао тренутне односе између Русије и Европске уније и ратну реторику западних лидера, који све чешће најављују да би у следећих неколико година могли да започну сукоб већих размера.
"Докле год је глобалистичка елита на челу у Бриселу и у европским земљама, пре свега на челу Велике Британије, Француске и Немачке, неће бити мира на простору Европе", рекао је Јоловић.
"Нажалост, видимо да све иде ка једној великој ескалацији. Често цитирам Александра Дугина, руског филозофа и идеолога којег волим да читам, који је пре неколико месеци рекао да је ово дечја игра наспрам онога шта нас очекује", додао је.
Избори у Француској следеће године, како истиче, могли би да буду репер у којем правцу иде Европа.
"Да ли ће на чело Француске доћи глобалиста или суверениста. Видимо да те суверенистичке снаге на простору Европе желе да разговарају са Русијом и желе да се то реши на један миран начин."
Цитирајући Хенрија Кисинџера, за којег тврди да је сива еминенција америчке политике – казао је да је за Русију неопходно да има стратешку дубину и тампон зону због честих упада на њену територију – што у овом случају представљају Белорусија и Украјина.
Јоловић је апострофирао да је једини спас за Европу да на челo земаља стигну суверенисти, десно оријентисани политичари.
Председник Руске Федерације Владимир Путин изјавио је да би Запад радо ударио на Русију, само када би могао да изведе нападе са своје територије. Некадашњи командант Војске Републике Српске и Војске Југославије, верује да Европа у овом моменту није спремна за рат, због чега пројектује наводне руске нападе за 2029. и 2030. годину.
Тада би, према његовим речима, били спремни за напад на Русију који би предводила Немачка, која би преузела водећу улогу од САД.
"Сједињене Америчке Државе никада неће ући у отворени рат против Русије, могу само да воде прокси рат против Русије. Као што је цели 20. век био идеолошки прокси рат између Совјетског Савеза и САД, између осталог и у Кореји, Вијетнаму, Авганистану, Централној и Јужној Америци", истакао је Јоловић.
На форуму "Примаковска читања", који годинама окупља стручњаке из целог света из области међународних односа и светске економије, а који је назван по великом руском научнику и државнику Јевгенију Примакову, портпарол Кремља Дмитриј Песков поручио је да Русију и свет једино чува нуклеарно оружје од глобалног сукоба.
"Нуклеарно оружје се данас користи као средство за одвраћање. Ако анализирамо словенски православни ген и англосаксонски ген, видимо да је Русија и данас нападнута, али они знају да тај словенски православни ген неће тако лако искористити нуклеарно оружје, па чак и за одвраћање, што би они урадили. Замислите хипотетички сада да горе Берлин, Париз, Вашингтон... Какве би они мере предузели?", упитао је саговорник и додао да, уколико би се нуклеарно оружје користило на стратешком нивоу, дошло би до тоталног уништења и ту не би било победника.
Говорећи о томе колико су опасни планови Велике Британије да испоручи уранијум Кијеву, Јоловић је навео да многи аналитичари, чак и они из САД, сматрају да иза сукоба у Украјини стоје управо Британци.
"Мени је велики показатељ да се на тлу Европе спрема велики сукоб управо излазак Велике Британије из Европске уније и извлачење америчких снага са простора Европе. Наравно да би испоручивање уранијума било веома опасно јер би они могли да направе неку прљаву бомбу или нуклеарно оружје."
За крај, нападе кијевског режима на цивилне мете, који су интензивирани последњих седмица, тумачи као терористичке акте из немоћи, али и као покушај да се у шири сукоб увуче и Белорусија.
"Они тим својим терористичким акцијама желе да замагле ситуацију на фронту. Руси дуж читавог фронта врше константан притисак. То су офанзивна дејства на тактичком нивоу и мало-помало заузимају територије", закључио је Милан Јоловић.