Сједињене Америчке Државе су изневерили савезници током војне офанзиве против Ирана, поручио је председник САД Доналд Трамп и критиковао неколико европских земаља, чланица НАТО.
"Изневерили су нас", рекао је Трамп кратко и јасно новинарима у Белој кући након састанка са генералним секретаром НАТО Марком Рутеом.
Такође, додао је и да његовој земљи није била потребна помоћ у сукобу са Ираном и да су успели да их униште сами.
"Али, било би лепо да су рекли: 'Желели бисмо да помогнемо'. Није нам чак ни била потребна помоћ, али би било лепо да су то рекли. Нису то рекли", истакао је Трамп, преноси "Фокс њуз".
Сматра и да је могао да се обрати Рутеу за подршку да је било потребно.
"Мислим да би, да сам га позвао, вероватно нашао начин да помогне да нам је то било потребно. Осећам, знате, да би било мало другачије", рекао је Трамп и додао да је НАТО изневерио САД и да је неко други на челу Алијансе данашњи састанак не би ни био одржан.
Шеф Беле куће је нагласио је да Сједињене Америчке Државе од својих европских савезника у НАТО-у само очекују лојалност, а не новац.
"Само желим да нам буду лојални. Не треба нам њихов новац. Не треба нам ништа. Имамо, без сумње, најмоћнију војску на свету. Али ја само желим лојалност", рекао је Трамп.
Затим је критике упутио на конкретне адресе:
"Био сам разочаран. Био сам разочаран Италијом. Био сам разочаран Великом Британијом. Били смо разочарани Немачком и Француском. Разочарани смо већином њих. Шпанија је хорор представа", нагласио је амерички председник.