Док Сједињене Америчке Државе покушавају да обнове дипломатски дијалог са Ираном, безбедносна ситуација на Блиском истоку и даље остаје нестабилна. Посета америчког државног секретара Марка Рубија Бахреину, уочи састанка Савета за сарадњу земаља Персијског залива, показује да Вашингтон паралелно покушава да учврсти односе са регионалним савезницима и пронађе пут ка новом споразуму са Техераном.
Рубио је по доласку у Бахреин поручио да ће Америка наставити да штити интересе својих заливских партнера, у тренутку када су безбедносне гаранције и слобода пловидбе кроз Персијски залив поново у центру пажње.
Истовремено, питање иранског нуклеарног програма поново долази у први план. Генерални директор Међународне агенције за атомску енергију најавио је да ће бити организоване нове посете иранским нуклеарним постројењима, али је Техеран одговорио да ће инспекције бити могуће тек након постизања коначног споразума са Вашингтоном.
Такав став потврђује да Иран питање међународних контрола користи као важан преговарачки адут. После рата, иранско руководство настоји да нуклеарни досије повеже са ширим политичким договором који би обухватио и безбедносне гаранције и питање санкција.
Али сукоби у региону не јењавају - у израелском нападу на град Набатије на југу Либана погинуле су две особе, док је израелски министар одбране поручио да се израелска војска неће повући из јужног Либана чак ни уколико то буду захтевале Сједињене Америчке Државе. Таква изјава указује на могуће разлике између Вашингтона и Тел Авива када је реч о даљим безбедносним потезима у региону.
Истовремено се постепено нормализује поморски саобраћај кроз Ормуски мореуз, једну од најважнијих светских енергетских рута. Број бродова који пролазе тим мореузом расте из дана у дан, док Уједињене нације спроводе план евакуације око 11.000 помораца који су током сукоба остали блокирани у том подручју.
Све о стању на Блиском истоку пратите на порталу РТ Балкан.
25. јун 2026 • 09:01
Трамп: НАТО нас је изневерио у рату против Ирана
Сједињене Америчке Државе су изневерили савезници током војне офанзиве против Ирана, поручио је председник САД Доналд Трамп и критиковао неколико европских земаља, чланица НАТО.
"Изневерили су нас", рекао је Трамп кратко и јасно новинарима у Белој кући након састанка са генералним секретаром НАТО Марком Рутеом.
Такође, додао је и да његовој земљи није била потребна помоћ у сукобу са Ираном и да су успели да их униште сами.
Више информација можете прочитати у одвојеној вести.
Рубио у посети Бахреину у оквиру посете земљама Залива
Амерички државни секретар Марко Рубио састаће се данас са званичницима Бахреина у оквиру тродневне посете земљама Залива током које је покушао да придобије подршку тих земаља за прелиминарни споразум САД и Ирана за окончање рата.
Рубио је у среду увече стигао у главни град Бахреина, Манаму, где се налази седиште Пете флоте америчке морнарице, а такође ће се састати са члановима Савета за сарадњу земаља Залива (ГЦЦ) који укључује Бахреин, Саудијску Арабију, Катар, Оман, Уједињене Арапске Емирате (УАЕ) и Кувајт, пренео је Ројтерс.
Рубио је пре Бахреина посетио УАЕ и Кувајт. Током посете Кувајту рекао је да САД неће учинити ништа што би поткопало безбедност савезника у региону Блиског истока.
Амерички председник Доналд Трамп рекао је у уторак да је Иран пристао
на нуклеарне инспекције, док је Техеран саопштио да није направио такав уступак у преговорима.
Техеран: Напад на школу у Минабу најтежи је ратни злочин, САД морају да одговарају
Ирански амбасадор при Уједињеним нацијама Амир Саид Иравани оптужио је Сједињене Америчке Државе за "најстрашнији ратни злочин" почињен током сукоба са Ираном, затраживши пуну одговорност Вашингтона за напад на основну школи у Минабу.
Напад који је изведен крајем фебруара, истиче, представљао је намерни удар на цивиле који уживају заштиту према међународном хуманитарном праву.
"Сједињене Америчке Државе морају у потпуности да одговарају за свој најстрашнији злочин", поручио је ирански дипломата, позвавши међународну заједницу да обезбеди правду за жртве и процесуира одговорне.
Упозорење иранске морнарице: Безбедан пролаз кроз Ормуз само преко рута Техерана
Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) упозорила је данас да је безбедан пролаз кроз Ормуски мореуз могућ искључиво преко рута које су одредиле иранске власти, наводећи да је свако кретање ван званично утврђених коридора "забрањено и опасно".
У саопштењу ИРГЦ-а наведено је да су алтернативне транзитне руте "неприхватљиве и потпуно опасне" и да ће сваки саобраћај изван одобрених праваца бити предмет надзора и реакције, пренео је портал "Пресс ТВ".
Иранске власти су истакле да је координација са морнарицом ИРГЦ-а "обавезна" за сва пловила која пролазе кроз тај стратешки пловни пут.
Трамп: Можда се никада неће сазнати чија је ракета погодила школу у Ирану
Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да можда никада неће бити утврђено ко је одговоран за напад на школу за девојчице у иранском граду Минаб када је погинуло више од 175 деце и наставника.
"Не знам да ли ће се икада утврдити чија је то била грешка, јер су ракете летеле на све стране. Страшно је то што се догодило, али су пројектили летели на све стране. Неко је рекао да је наш, можда није био наш пројектил. Нисам видео ништа што би ме навело да поверујем да јесте", казао је Трамп.
Агенција Ројтерс раније је објавила да прелиминарна, интерна истрага америчке војске показује да су за напад највероватније одговорне америчке снаге, док Пентагон и даље спроводи званичну истрагу без објављивања налаза.
Цене нафте и данас у паду
Цене нафте и данас су оствариле благи пад, па се сирова нафта продаје за 69,4 долара по барелу, а Брент нафта за 72,6 долара. Цене се приближавају вредностима које су забележене пре почетка сукоба на Блиском истоку, јер је све већи број танкера наставио пловидбу кроз Ормуски мореуз услед напретка у мировним преговорима између САД-а и Ирана, пише "Трејдинг економикс".