Западни партнери су обећали да ће издвојити најмање 375 милиона евра за обнову енергетске инфраструктуре Украјине, изјавио је министар енергетике те земље Денис Шмигаљ, преносе РИА Новости.
"Најмање 375 милиона евра за обнову енергетске инфраструктуре и нове уплате у Фонд за подршку енергетици – то су резултати енергетског 'Рамштајна' у Гдањску. Након састанка, партнери су најавили додатну помоћ украјинском енергетском сектору", написао је он на Телеграму.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе обећале су 175 милиона долара, Шведска 137 милиона евра, Норвешка 77 милиона евра, Естонија 2,12 милиона евра, Литванија 4 милиона евра, а Исланд 550 хиљада евра.
"Укупан обим непокривених потреба тренутно премашује 650 милиона евра. Највећи део односи се на обнову и поправку оштећених енергетских објеката – 295 милиона евра", додао је Шмигаљ.
Министар енергетике Украјине раније изјавио да је у украјинском енергетском сектору на снази режим ванредног стања. У мају је председник Украјинског савеза потрошача комуналних услуга Олег Попенко упозорио да би током лета, у условима високих температура, рестрикције електричне енергије у Украјини могле да трају од шест до осам сати дневно.
У Гдањску се 25. и 26. јуна одржава међународни скуп "Конференција о опоравку Украјине 2026".
Скуп заједнички организују Кијев и Варшава. Како су најавиле пољске власти, на конференцији би требало да учествују највиши званичници Пољске и Украјине, укључујући Владимира Зеленског, као и водећи представници пословне заједнице. Премијер Пољске Доналд Туск раније је најавио да је током овог догађаја планирано потписивање око 200 комерцијалних споразума.