Војска Сједињених Америчких Држава саопштила је да је пронашла кључну електронику из кинеског балона који је раније оборио амерички борбени авион у близини обале Јужне Каролине.
"Екипе су успеле да извуку значајне остатке са локације, укључујући све идентификоване делове приоритетних сензора и електронике, као и велике делове структуре", наводи се у саопштењу Северне команде америчке војске, преноси Ројтерс.
Кинески балон, за који Пекинг негира да је имао шпијунску намену, летео је недељу дана изнад САД и Канаде пре него што је председник Џозеф Бајден наредио да се обори. Ова епизода је додатно затегла везе између Вашингтона и Пекинга, што је довело до тога да амерички највиши дипломата одложи пут у Кину. Америчка војска је, такође, појачала надзор ваздушног простора, па су тако оборили још три непознате летелице.
Војска и Бајденова администрација признале су да је много тога о обореним објектима без људске посаде остало непознато, укључујући како лете, чије су, која им је намена, као и да ли су можда прикупљали обавештајне податке.
"Желим да уверим Американце да ови објекти не представљају војну претњу никоме на терену. Они, међутим, представљају ризик за цивилно ваздухопловство и потенцијалну претњу прикупљању обавештајних података", рекао је амерички министар одбране Лојд Остин.
Без трага од три објекта
Америчка војска наводи да је обарање та три објекта било теже него рушење кинеског балона, јер су мањи и нису имали већи радарски отисак. Тако је у последњем обарању, амерички авион Ф-16 морао да испали две ракете како би срушио непознату летелицу, преноси Ројтерс.
Остин је казао да војска још увек није пронашла остатке три срушена објекта, од којих је један пао близу обале Аљаске, један изнад Јукона у Канади, а један изнад језера Хјурон.
Међутим, премијер Канаде Џастин Трудо тврди да су четири ваздушна објекта на неки начин повезана, али није пружио детаљније објашњење.
Кина: Тражимо објашњење
Портпарол Министарства спољних послова Кине Ванг Венбин изјавио је данас на редовној конференцији за медије да је, почев од маја 2022. године, више од десет висинских балона САД "илегално" улетело у ваздушни простор Кине и других земаља.
"САД треба да спроведу темељну истрагу и објасне Кини ову ситуацију," рекао је Венбин, преноси Ројтерс.
Влада Јапана: Летећи објекат из 2022. највероватније био кинески шпујунски балон
Влада Јапана закључила је да је објекат који је прошле године летео изнад јапанских територијалних вода близу области Кјушу највероватније био кинески шпијунски балон, пренела је данас телевизија Фуџи Њуз нетворк (ФНН).
Неидентификовани балон примећен је у јануару 2022. године изнад мора код острва Кјушу, на југозападу Јапана, преноси Ројтерс.
Главни секретар владиног кабинета Хироказу Мацуно саопштио је у четвртак 9. фебруара, на конференцији за штампу, да је Јапан покренуо истрагу о пореклу тог летећег објекта.
Он је додао да Токио сарађује са Вашингтоном на утврђивању да ли је тај објекат био кинески балон сличан оном који је оборен у суботу код обале америчке савезне државе Јужне Каролине, након што је прешао преко континенталног дела Сједињених Америчких Држава.