Белгијска истрага о наводној корупцији и куповини утицаја у Европском парламенту (ЕП) од стране Катара и Марока проширена је, пише "Политико", позивајући се на налоге за хапшење у које је имао увид.
Европосланице Марија Арена и Алесандра Морети повезане су са истрагом белгијских власти, пише у налогу за хапшење италијанског европосланика Андрее Коцолина, који је прошле недеље ухапшен на основу оптужби за корупцију, прање новца и учешће у криминалној организацији.
Према наводима из тог документа, Арена и Моретијева су, заједно са Коцолином и недавно ухапшеним белгијским европослаником Марком Тарабељом, биле чланице четворочлане групе оптужене која је сарађивала са некадашњим европослаником Антониом Панцеријем, наводном вођом те криминалне организације који је недавно постигао договор са белгијским тужиоцима.
Корупционашки скандал потреса Европски парламент од када су децембра прошле године белгијске власти отвориле истрагу о наводној куповини утицаја у том телу. Више европосланика је оптужено за примање поклона и новчаних надокнада од представника Катара и Марока у замену за повољан третман у ЕП.
Афера "Катаргејт" је посебно тешко погодила Прогресивни савез социјалиста и демократа, водећу групацију партија левог центра у Европском парламенту, чији су чланови били Тарабеља, Коцолино и доскорашња потпредседница ЕП Ева Каили, чијим је хапшењем читав скандал и започео.
Налог за хапшење у који су новинари "Политика" имали увид указује да је у Европском парламенту постојала изузетно комплексна корупционашка мрежа.
У једном примеру наведеном у налогу пише да су, крајем 2021. године, Арена и Моретијева поступили по инструкцијама Панцерија током састанка о могућој резолуцији парламента о Катару. Панцери, који у том тренутку више није био члан ЕП и није присуствовао састанку, давао је упутства својим бившим сарадницима у покушају да утиче са садржај резолуције.
План и идентитети четворке која је била укључена у нелегалне активности откривени су у СМС порукама које је Панцерију послао његов некадашњи помоћник Ђузепе Мерони, који је у том тренутку и даље радио за групу Социјалиста и демократа. Панцери је прошлог месеца признао кривицу и прихватио да сарађује са истражним органима у замену за смањену казну.
"Катар је решен", написао је Мерони свом шефу у једној од порука. Након састанка, Панцери је извештај примио од Арене, као и од Франческа Ђорђа, још једног свог некадашњег помоћника, који је у том тренутку радио за Коцолина. Ђорђо, који је иначе невенчани супруг недавно ухапшене Еве Каили, и сам се тренутно налази иза решетака.
"Могу само да кажем да је реч о легалној размени информација, која представља стандардну политичку активност у Парламенту", рекао је Мерони одговарајући на "Политиков" захтев за коментар.
Моретијева је, са друге стране, у потпуности негирала оптужбе. "Никада нисам пратила инструкције господина Панцерија, нити је било преговора у вези са резолуцијом у децембру 2021. године", рекла је она.
За разлику од Коцолина и Тарабеље, власти од ЕП нису затражиле да укине Аренин и Моретијин правни имунитет, што је неопходно за наставак истраге.