Читав Запад се удружио наоружавајући Украјину и шаљући јој новац, а америчка амбасадорка у Уједињеним нацијама Линда Томас-Гринфилд запретила је свету, а поготово Кини, да ће "прећи црвену линију" они који одлуче да Русији пруже војну помоћ.
"Поздрављамо најаву Кине да жели мир, јер то је оно чему увек желимо да тежимо у оваквим ситуацијама. Али такође морамо бити јасни да ако постоје било каква размишљања и напори Кинеза и других да пруже смртоносну подршку Русима у њиховом бруталном нападу на Украјину, да је то неприхватљиво", рекла је она за Си-Ен-Ен додајући да би "то била црвена линија".
Си-Ен-Ен наводи да су САД почеле да уочавају "узнемиравајуће" трендове у подршци Кине руској војсци, а, како наводе позивајући се на америчке званичнике из обавештајних служби, постоје и знаци да Пекинг жели да "приђе линији пружања смртоносне војне помоћи Русији, а да не буде ухваћен".
Званичници нису желели да детаљно описују које обавештајне податке САД тумаче као показатељ става Кине, али су рекли да су Американци толико забринути да су информације поделили и са савезницима и партнерима на Минхенској безбедносној конференцији у протеклих неколико дана.
И амерички државни секретар Ентони Блинкен покренуо је то питање када се састао са својим кинеским колегом Ванг Јијем у суботу на маргинама тог скупа, рекли су званичници.
"Секретар је био прилично отворен упозоравајући на импликације и последице тога што Кина пружа материјалну подршку Русији или помаже Русији у систематском избегавању санкција", рекао је новинарима високи званичник Стејт департмента.
И Томас-Гринфилд је такође у недељу поновила да су САД спремне да се "такмиче" са Кином.
"Председник је рекао да Кину видимо као противника. Спремни смо да се такмичимо са Кинезима, и спремни смо, када је потребно, да се супротставимо Кинезима. И то је оно што ми радимо. И то је оно што ћемо наставити да радимо како бисмо осигурали да наши национални интереси увек буду у првом плану", рекла је она.