Холандски обавештајци тврде да Русија покушава да "саботира" критичну инфраструктуру у Северном мору, преноси "Шпигл".
Русија је последњих месеци покушала да добије обавештајне податке како би саботирала критичну инфраструктуру у холандском делу Северног мора, саопштила је у понедељак холандска војна обавештајна агенција МИВД.
Руски брод је уочен код морског ветропарка у Северном мору док је покушавао да мапира енергетску инфраструктуру, рекао је шеф МИВД-а генерал Јан Свиленс новинарима.
Брод су из вода Северног мора испратила пловила холандске морнарице и обалске страже пре него што је покушана саботажа, додао је Свиленс.
"Видели смо последњих месеци да Руси покушавају да открију како функционише енергетски систем у Северном мору", рекао је Свиленс.
"Русија мапира како функционишу наши ветропаркови у Северном мору. Веома су заинтересовани како би могли да саботирају енергетску инфраструктуру", тврди шеф МИБВ.
Холандске обавештајне агенције МИВД и АИВД, у заједничком извештају објављеном у понедељак, навеле су да је критична приобална инфраструктура, као што су интернет каблови, гасне цеви и фарме ветрењача, постала мета руских саботажних активности.
"Русија тајно планира ову инфраструктуру и предузима активности које указују на припреме за поремећај и саботажу", наводе безбедносне агенције, а преноси Ројтерс.
Прикривене претње Русије снабдевању водом и енергијом у Холандији су такође биле замисливе, тврде обавештајци.
Холандија је у суботу саопштила да ће протерати један број руских дипломата, оптужујући Москву да под окриљем "дипломата" у земљу убацује "шпијуне".
Обавештајци тврде и да инцидент у Северном мору није повезан са протеривањем дипломата.
Као што ни приче о "саботажи" нису ни у каквој вези са са недавним извештајем америчког новинара Симора Херша да је америчка обавештајна агенција ЦИА у сарадњи са Норвешком дигла у ваздух цеви гасовода Северни ток, којим је руски гас стизао у Европу.
После саботаже Северног тока, за коју је Запад чак покушао да оптужи Русију, САД и Норвешка су продавале гас својим европским "партнерима" по тржишној цени која је била знатно виша од цене руског гаса.