Лукашенко: Обраћање Си Ђинпинга довешће до промена у свету

Кинези никада ништа не раде тек тако. Говор кинеског председника довешће до промена, рекао је председник Белорусије

Значај Кине за цео свет је велики јер ни један проблем на међународној сцени не може бити решен без њеног учешћа, рекао је данас председник Белорусије Александар Лукашенко у интервјуу за кинеске медије.

У том контексту, белоруски лидер је додао да ће предстојеће обраћање кинеског председника имати велики значај и упозорио да би на њега требало да обрате пажњу они којима ће оно и бити упућено. 

"Знам да ће кинески председник Си Ђинпинг данас или сутра одржати говор или објавити изјаву поводом конфликта у Украјини. Молим вас да обратите пажњу на то, јер је то крајње необичан корак за кинеску политику. Кинези су увек прецизни и на опрезу. Не мешају се у ствари у које не треба да се мешају. Ако у Кини сматрају да њихово мешање у неко питање не би довело до жељеног резултата, они иницијално неће ни предузети никакве кораке", изјавио је председник.

Због свега тога, Лукашенко сматра да ће обраћање кинеског председника имати велики значај, јер то значи да ће довести до битних промена. 

"Ниједан проблем данас се не може решити без учешћа Кине. Уколико су у Кини одлучили да се изјасне по том питању и то преко свог највишег званичника, Си Ђинпинга, то ће имати озбиљне последице. И уколико поруку кинеског председника не буду добро чули они којима је она упућена, и то ће имати озбиљне последице", упозоравају данас из Минска. 

О увлачењу Белорусије у рат

Одговарајући на питања кинеских новинара, Лукашенко је оценио да не сматра да тренутно постоје велике шансе да би могло доћи до рата са Пољском, Украјином или Литванијом. 

Ипак, уколико би дошло до директног напада на Белорусију, председник је нагласио да би Минск свакако одговорио и додао да је сигуран да би јак одговор наишао на подршку и Кине и осталих земаља света. 

"Уколико би, не дај Боже, Украјина извршила агресију против наше државе, бићемо принуђени да одговоримо. Борићемо се, бранићемо нашу земљу и то ћемо, између осталог, урадити заједно са Руском Федерацијом. Одговорићемо заједно", упозорио је данас Лукашенко.

Ово је, како је додао, Минск већ врло добро ставио до знања својим колегама из Украјине, САД и Велике Британије, а нада се да ће имати прилику да о томе поразговара и са Французима.

"Маске су пале, карте су отворене"

"Прошло је већ годину дана од почетка руско-украјинског сукоба. Потребно је да прође одређено време, како бисмо увидели праве узроке сукоба. Доћи ће време када ће све постати јасно, али апсолутно се слажем са председником Путином да главни узроци не леже у Русији", рекао је белоруски председник.

Према његовим речима, тортура Руса и руског језика почела је још 2014. године под покровитељством западних држава. Нагласио је да ни једна држава не би допустила тортуру над својим народом какву су Руси трпели годинама.

Чињенице да је Запад одговоран за сукоб су, према речима Лукашенка, изјаве бивших лидера Немачке и Француске, Ангеле Меркел и Франсоа Оланда, који су сами признали да су мировне споразуме потписане у Минску искористили да добију на времену како би Украјину припремили за рат.

"И Украјина је потписала споразуме. Требало је да им буду доследни. Да јесу, Донбас би данас био украјински и Кијев би га контролисао, а све есклаације би биле заборављене", сигуран је Лукашенко.

"Маске су пале, карте су отворене", нагласио је белоруски председник.

Приметио је да ни у Русији не разумеју баш сви одлучност руководства да започне Специјалну војну операцију (СВО). "Увек говорим Русима да не журе јер ће доћи време и постаће јасно ко је у праву, а ко није", рекао је Лукашенко.

"Иако неки тврде да је Русија пренаглила када је започела СВО, ја им говорим да је била неизбежна. Сукоб у Украјини је био неизбежан. Да Русија није предухитрила рат који је Украјина планирала, а након признања лидера са Запада јасно је ко је био заинтересован за рат и ко га је започео, и да није спречила Украјину и цео Запад у намерама које су имали, последице би биле много горе", рекао је он.

О Бајденовој посети Кијеву

Лидер се дотакао и недавне посете америчког председника Џозефа Бајдена Украјини, за коју је казао да је, заправо, пи-ар кампања, која је била организована због предстојећих председничких избора. 

"Овако нешто је већ било. Иста таква посета. А зашто? Па због председничких избора. Џозеф Бајден жели да се 'окористи' тематиком рата и на тај начин уђе у предизборну кампању. Али, неће му успети. То ја сигурно знам", рекао је Лукашенко.

Ипак, након тога он је додао да цени што је Бајден одлучио да посети Кијев, иако сматра да је читава посета веома слична недавним инцидентима са кинеским балонима изнад САД.

"Браво за њега. Сео је, кренуо, затражио одобрење од Русије или ју је само обавестио о посети, и упутио се у Кијев", рекао је белоруски председник.

О одлуци Пољске и Литваније да затворе границе са Белорусијом

Затварајући границе са Белорусијом, Пољска и Литванија саме себи праве проблем, поручио је. Од овога ће, како је додао, велику економску штету имати управо те земље које се одлуче на овај корак, јер ће то уједно значити и да је граница затворена и за превоз различите робе.

"Ми ионако нешто специјално не тежимо Западној Европи", нагласио је председник.

Према његовим речима, Пољска је у овој причи битна јер се користи као земља за транспорт робе из ЕУ у Кину, Казахстан и неке друге земље.

"То је било врло исплативо за њих саме. Уколико и ми одлучимо да затворимо границу, хиљаде људи остаће без посла", поручио је Лукашенко.

Због сличне одлуке Литваније Белорусија је већ изгубила милион долара. То је, како је казао, последица одлуке да се литванске лука затворе за робу из Белорусије: "У лукама се налази наша роба, али ми смо нашли друго решење и усмерили робу на друге луке".

Без обзира на све санкције и притиске, економија је прошле године била у бољем стању него током ранијих година, нагласио је овом приликом председник. "Због тога санкције и сви ови притисци неће довести ни до чега", закључио је.