Немачка влада запленила руску имовину

Влада Немачке запленила је више нафтних рафинерија у власништву руске компаније Росњефт

Због високих цена енергената на светском тржишту и смањених испорука нафте и гаса из Русије, немачка влада приморана је да повлачи радикалне потезе по питању енергетике.

У среду 21. септембра немачко министарство привреде објавило је да ће национализовати Унипер, највећег дистрибутера гаса у Европи. Пет дана раније немачка влада повукла је још контроверзнији потез када је преузела контролу над три рафинерије нафте у власништву Росњефта, руске државне нафтне компаније.

Посебну пажњу привукла је национализација рафинерије ПЦК у Швету, на самом истоку Немачке. Ова рафинерија, која обезбеђује готово 90 одсто берлинских потреба за нафтом, била је у већинском власништву Росњефта, а сада се налази под контролом немачке регулаторне агенције за енергију БНА. Одлука немачке владе очекивано је наишла на оштре критике у Москви, где су званичници Росњефта назвали "илегалном".

Међутим, одлука је критикована и у самом Швету, градићу од тридесетак хиљада становника кроз који пролази "Дружба", најдужи нафтовод на свету који спаја Русију за земљама централне Европе већ више од пола века. Управо су ова рафинерија и нафтовод представљали највеће послодавце у граду који се налази у једном од најсиромашнијих делова Немачке.

Јенс Коепен, опозициони посланик из Швета, оптужио је немачку владу да је "намерно жртвовала" једно од најуспешнијих предузећа у граду. Он је изјавио и да је апсурдно претварати се да Немачка може бити енергетски стабилна без увоза из Русије, преноси "Економист".

Немачка влада инсистира да ПЦК може да преживи и без руске нафте. Она је обећала улагања од око 400 милиона евра у нафтовод до Ростока, лучког града на северу земље, као и додатних 825 милиона евра инвестиција у ПЦК у наредних петнаест година. Пољска државна нафтна компанија Орлен већ је изразила интересовање за куповину Росњефтовог удела у рафинерији у Швету, а немачка влада је у међувремену покренула преговоре о снабдевању ПЦК-а нафтом из пољске луке Гдањск.

Ипак, страхови локалног становништва нису неутемељени. Мало је вероватно да ће ове мере бити довољне, пошто нафтовод из Ростока може да снабде тек 60 одсто капацитета ове рафинерије, а чак и након реконструкције тај проценат биће тек 75 процената. Снабдевање нафтоводом из Гдањска прескупо је, пошто се та нафта увози чак из Саудијске Арабије.

Извесно је да ће рафинерија у Швету у наредном периоду морати да ради испод капацитета, а није искључена ни потпуна обустава рада уколико Русија у потпуности прекине испоруке нафте Немачкој. Европска унија је раније ове године одобрила пакет за руску нафту који би требало да ступи на снагу почетком 2023.