Бајден враћа притвор за породице које нелегално уђу у земљу?

Ради се о истој пракси коју је председник обуставио пре две године јер је желео да имиграциона политика буде хуманија и због које је жестоко нападао свог противкандидата Доналда Трампа

Администрација америчког председника Џозефа Бајдена разматра да врати праксу стављања у притвор мигрантских породица које пређу границу нелегално, рекао је неименовани званичник.

Ради се о истој пракси коју је председник обуставио пре две године јер је желео да имиграциона политика буде хуманија, пише "Њујорк тајмс". Био је то и један од предизборних лајтмотива у трци против тадашњег председника Доналда Трампа, којег су демократе жестоко критиковале сматрајући његов став према нелегалној имиграцији прегрубим.

Иако коначна одлука још увек није донета, такав потез био би оштар заокрет за Бајдена, који је дошао у Овални кабинет захваљујући обећањима да ће усвојити много блаже политике према мигрантима, за разлику од оних сурових које је практиковао његов претходник Трамп, пише њујоршки лист.  

Администрација актуелног председника у великој мери прекинула је са праксом притварања читавих мигрантских породица и углавном се одлучивала за то да их уз надзор пусти у земљу. Али сада се окрећу строжим мерама док покушавају да се изборе са повећањем броја миграната. Такође, власти страхују да ће број бити још већи после 11. маја, када буде истекао тзв. Члан 42, стари пропис који је омогућавао властима да брзо протерају мигранте из земље позивајући се на здравствену безбедност.

Из Беле куће нису коментарисали наводе о "новој старој" промени мигрантске политике према породицама које илегално прелазе границу, али су напоменули да траже начине да повећају број миграната који у земљу улазе на легалне начине, а смање број оних који границу прелазе нелегално.

Према писању листа, у протеклих неколико дана одржано је више састанака саветника Беле куће и националне безбедности на којима су разматране разне могућности. Један од званичника предложио је да притвор не буде дужи од 20 дана, како то и суд прописује, док би друга опција била досадашња пракса: пуштање у земљу уз обавезан надзор и редовно јављање имиграционој служби.

Истиче се да притвор веома лоше утиче на развој деце и подсећа да су праксу затварања целих породица миграната који нелегално уђу у земљу спороводили и председник Џорџ Буш, као и Барак Обама. Својевремено, 2014. године, једна таква установа у Новом Мексику затворена је због веома лоших услова, а после бројних притужби.   

Трампова администрација, како се наводи, практиковала је да притвор траје неодређено дуго, како би одвратила мигранте од нелегалног преласка границе, али су судови оспоравали такве одлуке о предугом задржавању у притвору малолетних миграната.

Осим што ће се суочити са озбиљним критикама ако се врате пракси за коју је обећавано да ће се с њом прекинути, Бајденова администрација имаће и неке логистичке потешкоће како да је спроведе у дело.

Морала би да обезбеди одговарајући простор за учење и игру у таквим установама, а оне које су се некада користиле за притварање породица сада служе за притвор одраслих. Уз то, имиграциона и гранична служба, која је задужена за ове притворе, већ се суочава са "рупом" у буџету дубоком стотине милиона долара.

Постоји бојазан и да ли би надлежни могли да у року до 20 дана, колико је предложено, одлуче да ли породица може добити азил или не. Просечно време задржавања у притвору сада је 37 дана.  

Страхује се и да би враћање притвора за породице могло да доведе до тога да родитељи сами шаљу своју децу у САД јер млади без пратње који нелегално уђу у земљу се не протерују, већ се задржавају у владином притвору и пуштају да живе с чланом породице или неким другим. Дешава се, међутим, да буду жртве дечијег рада или других врста експлоатације.