Научници су створили мишеве од материјала два биолошка оца, оплодњом јајашца из мушких ћелија, што је на конференцији о генетици у Лондону оцењено као велики напредак који отвара радикалне могућности на пољу репродукције - за лечење неплодности код жена или добијање биолошке деце код истополних парова.
Ово је први пут да су јајашца култивисана из мушких ћелија коже.
Пионир у лабораторијском узгајању јајашца и семена је вођа студије Кацихо Хајаши са Универзитета Кјушу у Јапану.
Студија се ослањала на низ сложених корака за трансформацију ћелије коже, која носи комбинацију мушког XY хромозома, у јаје са женском XX верзијом хромозома.
"Мушке ћелије коже су репрограмиране у стање налик матичним ћелијама да би се створиле такозване индуковане плури-потентне матичне (иПС) ћелије. Y-хромозом ових ћелија је затим обрисан и замењен X хромозомом, "позајмљеним" из друге ћелије да би се произвеле иПС ћелије са два идентична X хромозома", наводи "Гардијан".
Према речима научника, највећи трик ове студије био је да се умноже X хромозоми.
"Заиста смо покушали да успоставимо систем за дуплирање X хромозома", објаснио је Хајаши.
Поступком је рођено седам мишева, који су здрави, добро напредују и добили су своје потомство.
Хајаши предвиђа да ће примена овог поступка код људи моћи да се успостави у року од једне деценије.
Други су сугерисали да је овај временски оквир оптимистичан с обзиром на то да научници тек треба да створе одржива људска јајашца узгојена у лабораторији из женских ћелија.
Ако се метод покаже као сигуран због генетске мутације, омогућио би и да двоје мушкараца имају своју бебу.
Професор Џорџ Дејли, декан Харвардске медицинске школе, описао је рад као "фасцинантан", али је нагласио да су људске ћелије већи изазов од ћелија миша.