Кина је регрутовала десетине бивших британских војних пилота и дала им задатак да оружане снаге ове земље науче како да поразе западне ратне авионе и хеликоптере.
Овакав потез се, откривају британски званичници за "Скај њуз", сматра претњом интересима Уједињеног Краљевства.
Извор овог медија каже да је регрутовано око 30 људи, углавном пилота авиона, али и неколико пилота хеликоптера. Привукли су их годишњом платом од око 240.000 фунти, па они сад у Кини обучавају колеге пилоте из Народноослободилачке армије.
Један аналитичар одбране то назива "запањујућим угрожавањем безбедности".
Пекинг у међувремену активно покушава да запосли што више садашњих и бивших војних пилота, али и других стручњака из целе Краљевске војне авијације, Краљевске морнарице и Британске војске, као и особље из других западних земаља, рекао је за "Скај њуз" западни званичник.
Британце је то толико забринуло па је обавештајна служба министарства одбране издала "упозорење о претњи" како би алармирала бивше и садашње војнике.
Иначе, уместо саме Кине њих врбују "ловци на главе" с треће стране, међу којима је и једна компанија чије је седише у Јужној Африци. Званичник упућен у пословање фирме која бира будуће кинеске упосленике, назива је Академијом за пробно летење Јужне Африке, а истиче да она нема никакве везе са владом јужноафричке републике.
Уједињено Краљевство немоћно против врбовања
Западни званичник рекао је да врбовање пилота представља "претњу по Велику Британију и западне интересе" и додао да влада на њих гледа са "забринутошћу и неодобравањем".
Британско војно особље, које је прихватило да обучава кинеске војне пилоте, "готово сигурно унапређује њихово војно знање и способности", рекао је званичник.
Али, упркос потенцијалу да све ово нанесе штету њиховој националној безбедности, Уједињено краљевство је изгледа немоћно да заустави планове за регрутовање, као и да примора бивше службенике да се из Кине врате кући.
Британско министарство одбране саопштило је да ради на томе да Кини отежа "хватање" британских војних талената.
"Предузећемо мере да одвратимо садашње и бивше пилоте од регрутовања, и желимо да Кина наше претходно нереаговање по овом питању не тумачи погрешно као наше прихватање или одобравање ове активности", рекао је западни званичник.
Није их мало
Званичници нису могли да кажу укупан број бивших британских војних лица која су икада били ангажовани да раде за Кинезе.
Исто тако нису могли да саопште бројку регрутованих пилота која показује колико је садашњег и бившег особља тренутно на мети, али су рекли да их свакако није мало.
Без откривања идентитета ових пилота откривено је да је један број њих у позним педесетим годинама, као и да су војску напустили пре неколико година.
Шта Кина жели?
Кина тражи пилоте са дугогодишњим искуством у управљању ратним авионима НАТО-а, укључујући борбене авионе "Тајфун" и "Торнадо" и "Харијер џамп џет" - који су некада дејствовали са британских носача авиона. Циљ им је да своје пилоте науче како да своје способности најбоље искористе, рекао је западни званичник.
"То није обука кинеских пилота на западним авионима. Западни пилоти са великим искуством потребни су да помогну у развоју тактике и вештина кинеских војних ваздухопловних снага", рекао је званичник откривајући и да је Кина покушала да регрутује и пилоте који су обучавани на строго поверљивом брзом авиону Ф35, али да у томе нису успели.
Ови авиони, који иначе вреде више од 100 милиона фунти, користе веома осетљиву стелт технологију и главна су мета шпијунаже.
"Будимо искрени, Кина је непријатељ"
У покушају да Кини отежа привлачење већег броја пилота, Министарство одбране је саопштило да су у току напори да се пооштре безбедносни закони и уговори о раду.
"Предузимамо одлучне кораке да зауставимо кинеске шеме регрутовања које покушавају да врбују службенике и бивше пилоте Оружаних снага Велике Британије да обучавају особље Народне ослободилачке армије у Народној Републици Кини", рекао је портпарол министарства.
Одбрамбени аналитичар Франсис Туша за "Скај њуз" је нагласио: "Будимо искрени, Кина је непријатељ".
"И у таквој ситуацији имамо британске поданике који су одлучили да је у њиховом интересу да непријатеља уче како да нас порази. А то је застрашујуће".
Сазнања о кинеском регрутовању, појављују се у тренутку када се пред парламентом представља нови закон донет да би се пооштрио надзор Уједињеног Краљевства над појединицима и компанијама који раде за непријатељске државе или стране ентитете и покушавају да утичу на домаћу политику.
Држава је одлучила да стане на пут одласку својих грађана у стране службе тако што ће их приморати да пријаве своје ангажовање. У супротном, следи кривична пријава, а све то наводно у циљу сузбијања шпијунаже.